Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei pentru perioadele lucrate dupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei pentru perioadele lucrate dupa pensionare

Buna ziua,
Sunt pensionara pe limita de varsta, reangajata cu respecarea legii. Am implinit un an de la reangajare, ce trebuie sa fac in vederea recalcularii pensiei?
Va multumesc.
Simplu. :)

Depuneti la casa de pensii o cerere prin care solicitati recalcularea pensiei intrucat ati realizat stagii de cotizare dupa data inscrierii la pensie (temei legal: art. 107, alin. 4 din Legea nr. 263/2010). Puteti sa anexati cererii un talon de pensie si o adeverinta emisa de casa de pensii care atesta ca ati realizat acele stagii si care contine veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS.

Nu trebuie sa lucrati un an pentru valorificarea stagiilor. Prevederea a existat, candva, in Legea nr. 19/2000, si a fost declarata neconstitutionala in 2007.