Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Politici contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Politici contabile

cf omfp 3055/2009 art.10 trebuie elaborate politici contabile proprii. Intrebarea este daca aceste politici se intocmesc si la 30 iunie (bilant semestrial) sau numai la 31 decembrie.

Cu multumiri.
Numai la bilantul anual.
Politicile contabile sunt de fapt niste reguli pe care contabilitatea le utilizeaza in activitatea curenta , pe care le aduce la cunostinta adm. , acesta aprobandu-le .
Nu se intocmesc cu ocazia bilantului , la bilant se face o informare asupra lor .De fapt , la bilant, adm declara ca isi asuma raspunderea pentru politicile contabile utilizate si ca acestea sunt conforme cu reglementarile contabile .

De fapt , este vorba de un text , intitulat politici contabile, care va purta semnatura de intocmit ,din partea contabilitatii si semnatura de aprobat din partea administratiei .Se pot face referiri la omef 3512 , circuit documente, arhivare documente , programele informatice utilizate etc .
Acesta va fi modificat daca apar modificari de politici ( de exemplu, s-a utilizat amz liniara si se decide amz accelerata , s-a utilizat metoda descarcarii gestiunii la pret mediu ponderat si se va utiliza FIFo etc )

Temei legal :
legea contabilitatii
Art. 30
Situaţiile financiare anuale vor fi însoţite de o declaraţie scrisă a persoanelor prevăzute la art. 10 alin. (1) prin care îşi asumă răspunderea pentru întocmirea situaţiilor financiare anuale şi confirmă că:
a)politicile contabile utilizate la întocmirea situaţiilor financiare anuale sunt în conformitate cu reglementările contabile aplicabile;

art 42 - sanctiunea cu amenda contrraventionala de la 300 la 4000 de lei

si omef 3055 :
267._
(1)Politicile contabile reprezintă principiile, bazele, convenţiile, regulile şi practicile specifice aplicate de o entitate la întocmirea şi prezentarea situaţiilor financiare anuale.
Exemple de politici contabile sunt următoarele: alegerea metodei de amortizare a imobilizărilor, reevaluarea imobilizărilor corporale sau păstrarea costului istoric al acestora, capitalizarea dobânzii sau recunoaşterea acesteia drept cheltuială, alegerea metodei de evaluare a stocurilor, contabilitatea stocurilor prin inventarul permanent sau intermitent etc.
(2)Administratorii entităţii trebuie să aprobe politici contabile pentru operaţiunile derulate, inclusiv proceduri proprii pentru situaţiile prevăzute de legislaţie. În cazul entităţilor care nu au administratori, politicile contabile se aprobă de persoanele care au obligaţia gestionării entităţii respective.
Aceste politici trebuie elaborate având în vedere specificul activităţii, de către specialişti în domeniul economic şi tehnic, cunoscători ai activităţii desfăşurate şi ai strategiei adoptate de entitate.
(3)La elaborarea politicilor contabile trebuie respectate principiile contabile generale prevăzute de prezentele reglementări.
(4)Politicile contabile trebuie elaborate astfel încât să se asigure furnizarea, prin situaţiile financiare anuale, a unor informaţii care trebuie să fie:
a)inteligibile;
b)relevante pentru nevoile utilizatorilor în luarea deciziilor; şi
c)credibile în sensul că:
- reprezintă fidel activele, datoriile, poziţia financiară şi profitul sau pierderea entităţii;
- sunt neutre;
- sunt prudente;
- sunt complete sub toate aspectele semnificative;
- evenimentele şi tranzacţiile sunt contabilizate şi prezentate conform principiului prevalenţei economicului asupra juridicului, atunci când a fost aplicat acest principiu.
Magda Staicu, Consultant fiscal
nu confundati nota 6 din notele explicative cu adevarate politici contabile. practic este un manual al societatii
si tot practic... un "manual" de care nu intreaba nimeni niciodata.
gigelin a scris:

... un "manual" de care nu intreaba nimeni niciodata.

da' si cand or intreba ... :rtfm: