Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Politici contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Politici contabile

cf omfp 3055/2009 art.10 trebuie elaborate politici contabile proprii. Intrebarea este daca aceste politici se intocmesc si la 30 iunie (bilant semestrial) sau numai la 31 decembrie.

Cu multumiri.
Cred ca nu m-ati inteles !
Eu doream un model de manual pt. societate !
Efectiv, cum arata el ! Tratate si div. carti, articole, am gasit destule !
Cred ca dumneavoastra nu ati inteles ca un model nu are cum sa existe .
Nu pot fi doua manuale de politici la fel , pentru ca nu sunt doua firme la fel , si doi contabili la fel ...
Fiecare isi creaza propriul manual , dupa starea si situatia de fapt in care se afla , pornind de la informatiile generale din legislatie .
Ma opresc aici ...
carmen.balan1967@yahoo.com a scris:

Eu doream un model de manual pt. societate !
Efectiv, cum arata el !

Manualul de politici contabile ,Include:

- reguli si tratamente contabile ce raspund la cerinte practice, in cadrul general al politicilor contabile, pentru operatiuni uzuale ale unui prestator de servicii

- tratamentele contabile posibile + unele mentiuni cu privire la faptul ca societatea comerciala are sau nu are in evidenta elementele respective.

Autorii acestui Manual contabil au urmarit ca politicile contabile sa fie cat mai cuprinzatoare, de aceea:

> au listat toate aspectele la care ar trebui sa faceti referire in Manualul de Politici Contabile

> au prezentat tratamentele contabile posibile

> au facut unele mentiuni cu privire la faptul ca societatea comerciala are sau nu are in evidenta elementele respective

> pentru exemplificare s-au utilizat operatiuni uzuale ale unui prestator de servicii

Din Cuprins:
> Semnificatia unor termeni prevazuti in reglementarile contabile conforme cu Directiva a patra a CEE, aprobate prin OMFP nr. 3055/2009, utilizati in politicile contabile

> Prezentarea societatii comerciale pentru care se exemplifica politicile contabile

> Prevederi generale privind politicile contabile aplicabile entitatii exemplificate

> Reguli de evaluare si documente financiar-contabile

> Imobilizari necorporale - Imobilizari corporale - Imobilizari financiare

> Active circulante - Terti

> Investitii pe termen scurt

> Casa si conturi la banci. Instrumente financiare derivate

> Datorii - Provizioane - Capital si rezerve - Venituri si cheltuieli

> Situatii financiare individuale anuale

> Controlul intern in contabilitate

Contine 6 capitole noi fata de editia anterioara:

> Politicile contabile in contextul reorganizarii societatilor comerciale prin fuziune si divizare

> Cadrul general de elaborare a procedurilor privind inventarierea anuala - GHID PRACTIC:

- Cadrul legal privind inventarierea

- Dispozitii generale privind inventarierea

- Raspunderea pentru buna organizare a lucrarilor de inventariere. Masuri organizatorice privind efectuarea inventarierii. Comisia de inventariere

- Proceduri privind organizarea si efectuarea inventarierii.
Evaluarea la inventar a elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii: Prevederi generale - Imobilizarile necorporale si corporale - Stocurile - Creantele si obligatiile - Disponibilitatile banesti - Titlurile detinute si alte elemente inventariate - Capitalurile proprii

- Valorificarea rezultatelor inventarierii:
- Analiza rezultatelor inventarierii
- Evaluarea plusurilor si minusurilor la inventar
- Compensarea lipsurilor cu plusurile constatate
- Documente intocmite cu ocazia inventarierii
- Procesul-verbal privind rezultatele inventarierii
- Registrul-inventar

Obligativitatea elaborarii Manualului de Politici Contabile nu tine cont de marimea firmei!

"Conform art. 10 al OMFP 3055/2009 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, trebuie sa dezvoltati politici contabile proprii care se aproba de administratori. Administratorii trebuie sa aprobe politicile contabile pentru operatiunile derulate, inclusiv proceduri proprii pentru situatiile prevazute de legislatie, indiferent marimea companiei."

Mentiune
-Un administrator (de firma/societate,asociatie de propietari etc)ar trebui sa consulte acest manual si sa puna in practica tot ceea ce cuprinde din punct de vedere contabil /legal.