avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu Cabinet Stomatologic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu Cabinet Stomatologic

Buna ziua, la sfarsitul lunii Martie 2008 am apelat la un Cabinet Stomatologic, in vederea efectuarii unor lucrari stomatologice printre care si o lucrare de protezare. Mi s-a dat spre completare 2 fise, in care trebuia sa specific fel de fel de chestii. Am datat si semnat aceste hartii si le-am predat. S-a inceput lucrarea dentara, extractii, piliri, obturari, etc, lucrari pentru care plateam la sfarsitul fiecarei sedinte cat imi cerea medicul stomatolog fara insa a mi se da chitanta. Am tot solicitat sa mi se spuna care ar fi valoarea lucrarii de protezare, dar de fiecare data mi se spunea ca nu este momentul si ca nu poate sa-mi spuna decat cand va vorbi cu tehnicianul dentar. Abia la jumatatea lunii mai mi s-a spus valoarea protezei superioare ( 4000 ron ), am achitat in data de 14.05 jumatate, iar restul in 09.06, spunandumi-se ca este o lucrare din ceramica ( portelan ). la nici o saptamana dupa montare, mi-a cazut. Am, luat legatura cu alt stomatolog( eu plecand la Bucuresti ) care mi-a spus ca nu este realizata bine si va cadea mereu. si faptul ca nu este vorba de ceramica ( portelan ) ci de .... PLASTIC. Era sa fac infarct auzind aceste lucruri. De atunci nu am mai putut sa dau de medicul stomatolog, am cauta-o in mai multe randuri, ultima oara in 06.07, dar ea este tot plecat in C.O. de atunci. Am avut o discutie telefonica in care am explicat, dupa care am fost cautat de tehnicianul dentar, acesta confirmandu-mi ca este vorba de o proteza de plastic, executata asa cum a solicitat medicul. Mi s-a spus ca nu poate sa imi dea garantie pentru ea. Eu doresc sa renunt la serviciile acestui stomatolog si sa-mi recuperez cheltuielile efectuate, caci pentru achitarea banilor am fost nevoit sa fac un credit bancar pe 5 ani, dar si acum nu ma pot folosi de acea proteza. Mentionez ca am lucrat 15 ani in domeniul radioactiv ( combustibil pentru cernavoda), sunt pensionar din anul 2000. Ce ar trebui sa fac pentru a recupera banii si eventual daune pentru toata porcaria craeta. Mai amintesc ca nu mi s-a dat chitanta niciodata pe parcursul efectuarii lucrarilor stomatologoce, ci abia in data de 16.06 cand am solicitat aceste chitante si contractul incheiat, si atunci abia a completat respectivele chitante. ( dansa avea la chitantier pe numele meu doar 2 sau trei chitante ptr. valori de 50, 70 si 100 ron ) Va multumesc, astept cu disperare sfaturile dvs. lucrarea deja incepe sa se deterioreze, iar eu nu pot manca ca un om normal, stau cu protyeza intr-un saculet.
Cred ca o plangere la Protectia consumatorului si la Colegiul medicilor, ar rezolva problema.
In primul rand, asigurati-va ca aveti chitante pentru toti banii care i-ati dat.
In al doilea rand, solicitati baroului de avocati din localitatea de unde locuiti sa va puna la dispozitie un avocat, gratuit, pentru consultanta si, daca va fi necesar, si pentru actiune. Cu cuponul de pensie aratati ce venituri aveti.
Inarmat cu toate actele , stati de vorba cu acel avocat si el va va ajuta : in acest caz, crea mai fireasca rezolvare ar fi returnarea tuturor banilor, pentru ca sa va puteti duce la un alt medic stomatolog.
Cred ca cea mai eficienta cale de rezolvare este, inainte de a o lua pe calea justitiei, sa faceti o vizita medicului stomatolog care v-a tratat,si sa lamuriti neintelegerea legata de ce lucrare credeati dumneavoastra ca veti primi si ce lucrare ati primit in realitate. De asemenea cred ca ar fi util si sa ii solicitati chitanta pentru intreaga suma pe care ati platit-o, precum si o hartie din care sa reiasa clar tratamentul de care ati beneficiat. Din ce ati postat in mesajul dumneavoastra nu se intelege foarte bine tipul lucrarii care v-a fost facuta.

De regula, atunci cand se efectueaza o lucrare de amploare (4000 ron reprezinta o suma destul de importanta) se da si o garantie care poate fi de la 1 an pana la 5 in functie de cabinet ( daca si tehnicianul ofera aceasta garantie, asta nu mai este treaba dumneavoastra, ci o problema interna a cabinetului caruia v-ati adresat ). Din cate inteleg, lucrarea nu are decat vreo 2 luni acum, asa ca practic este noua si cred ca medicul ar trebui fie sa o repare fie sa o repete (dupa caz) fara ca asta sa va coste in plus.

Daca nu se intampla asa, atunci cu hartiile obtinute (chitanta si planul de tratament semnat de medic), va puteti adresa colegiului medicilor din orasul in care isi are medicul cabinetul si sa faceti o plangere pe numele acestuia.
ghola a scris:

Cred ca o plangere la Protectia consumatorului si la Colegiul medicilor, ar rezolva problema.


Si eu sunt de acord cu Ghola.
Trebuie sa faceti plangere pt a se stabili daca este culpa dentistului.
Vedeti ca dentistii au un corp separat din punct de vedere profesional.
Cu judecata eu zic sa mai asteptati pana se lamureste faptul daca are vreo culpa medicul.
Altfel riscati sa cheltuiti din nou bani degeaba.

avocat Claudiu Lascoschi
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Si eu sunt de acord cu Ghola.
Trebuie sa faceti plangere pt a se stabili daca este culpa dentistului.
...
avocat Claudiu Lascoschi


Lascoschi, de ce preferi sa repeti ce spun cei dinaintea ta? Vrei sa aduni mesaje cat mai multe? Sunt trei utilizatori inaintea ta care dau raspunsuri complete. Ultimul pare chiar a fi in cunostinta de cauza. Asa ca nu inteleg nevoia ta, pe care am mai vazut-o in forum, de a repeta sfaturile celorlalti, incercand sa fii ultimu care le spune si care ramane astfel in mintea celui care intreaba. Urat X-(

Alte discuții în legătură

Lucrare dentara gresita florinn86 florinn86 Buna seara. Totul a inceput acum 2 luni , am strans ceva banuti si am zis sa ma duc la dentist sa-mi pun maselele . Am avut nevoie de 2 lucrari dentare ( punti ... (vezi toată discuția)
Conflict cu medic stomatolog nelush nelush In Martie 2007 am inceput anumite lucrari stomatologice, printre care si efectuarea unei proteze dentare. Am achitat 1500 ron impartiti dupa fiecare sedinta de ... (vezi toată discuția)
Ce sanse am sa-mi recuperez banii de la o clinica stomatologica? kindness kindness Costuri enorme, lucrari dentare de proasta calitate, am achitat ffff multi bani fara o evaluare prealabila sau un deviz facut inainte de a achita 1100 E, suma ... (vezi toată discuția)