Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Mandatarul consilier juridic nu poate pune concluzii ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Mandatarul consilier juridic nu poate pune concluzii în instanþã?!

Art. 68 alin. 4 C.p.civ. s-a modificat cumva şi nu îi mai este recunoscut dreptul mandatarului consilier juridic de a formula concluzii în instanţă şi de a depune concluzii scrise în numele mandantului decât prin avocat???
Consilierul juridic este numit in functie sau angajat al unei entitati! In aceasta calitate poate pune concluzii la instanta in fata careia reprezinta angajatorul sau pe cel care l-a numit in functie!
Art. 68, alin. (4) Cod procedura civila nu s-a modificat.
Gabriela Pintea a scris:

Art. 68, alin. (4) Cod procedura civila nu s-a modificat.

Rog postati dvs. continutul acestui articol. În varianta Cpc editia 2008, scrie clar ca poate depune c.j. depune concluzii cand are calitatea de mandatar. In L.202/2010 nu am observat nicio modificare a acestui articol. Insa asa cum este Cpc actualizat pe net, art. 68 alin. 4 arata doar ca mandatarul poate depune concluzii prin avocat, nemaifacandu-se referirea la consilierul juridic!
As dori sa dezleg acest mister. Va rog, mai multe pareri pe acest subiect!
art. 68 alin (4): ....... cu exceptia consilierului juridic care, potrivit legii (nr. 514/2003, nn), reprezinta partea.
Mandatarul neavocat, dar consilier juridic, poate pune concluzii numai daca indeplineste conditiile prevazute de legea de organizare a profesiei si daca a fost angajat in cauza de catre parte, justificand in acest fel calitatea de reprezentant! Calitatea de consilier juridic nu poate fi opusa in lipsa unui act de angajare in munca sau act de numire in functie (bineinteles in conditiile in care exista si delegatie in respectivul dosar)
rtek a scris:

art. 68 alin (4): ....... cu exceptia consilierului juridic care, potrivit legii (nr. 514/2003, nn), reprezinta partea.
Mandatarul neavocat, dar consilier juridic, poate pune concluzii numai daca indeplineste conditiile prevazute de legea de organizare a profesiei si daca a fost angajat in cauza de catre parte, justificand in acest fel calitatea de reprezentant! Calitatea de consilier juridic nu poate fi opusa in lipsa unui act de angajare in munca sau act de numire in functie (bineinteles in conditiile in care exista si delegatie in respectivul dosar)

Deci in cazul in care mandatarul consilier juridic, reprezinta interesele unui mandant persoana fizica in baza unei procuri autentificate, fara a fi angajat (logic, ci mandat cu titlu gratuit), sa intelegem ca dpdv legal mandatarul consilier juridic nu poate formula concluzii???