avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general numarul la facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

numarul la facturi

buna ziua, am primit diverse facturi din romania.
faptul este ca numeratia din 2010 continua in anul 2011.
anul 2010 ultima factura a avut nr. 248 data 31/12/2010,
anul 2011 prima factura are nuamrul 249 data 02/01/2011.
mi se pare f. straniu ca la numeratia nu incepe de la inceput.
mi s-a explicat ca asa e corect, ca asa functioniaza in romania.
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cs B , Contabil 14:59, 25 Mai 2011
Si care ar fi impedimentul dumneavoastra?
asa e corect, numerotatia nu se reseteaza doar ca se schimba anul
Singura reglementare privind numerotarea facturilor este faptul ca se emite o decizie de administrator privind plaja de numere alocate pt un an si persoana responsabila de numerotare. Si bineinteles, facturile se emit cornologic.
Atat.
Toata lumea numeroteaza facturile cum vrea, poate sa inceapa si de la 1 si de la 123 si de la 998 sau cu orice alt numar cu conditia ca fie mentionat in decizie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizia numerotare facturi cris2279 cris2279 Buna ziua, De curand mi s-a cerut la un control de la Finante decizia nr 2/2007 referitoare la normele de numerotare interna a facturii. In plus vrea sa ii ... (vezi toată discuția)
Completare factura pfa! mihai15mai mihai15mai Buna ziua, Sunt nou in randul PFA-urilor si sunt cam in ceata cu completarea facturilor, sper ca n-am postat gresit, imi cer scuze daca am nimerit gresit. Ma ... (vezi toată discuția)
Numerotarea facturilor se poate face aleatoriu? darkynok darkynok sau este obligatoriu ca dupa factura 4 sa fie 5 apoi 6 apoi 7 si etc ..... ? pt ca am observat la unele firme (magazine online) ca numarul este aleatoriu(nu ... (vezi toată discuția)