Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general numarul la facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

numarul la facturi

buna ziua, am primit diverse facturi din romania.
faptul este ca numeratia din 2010 continua in anul 2011.
anul 2010 ultima factura a avut nr. 248 data 31/12/2010,
anul 2011 prima factura are nuamrul 249 data 02/01/2011.
mi se pare f. straniu ca la numeratia nu incepe de la inceput.
mi s-a explicat ca asa e corect, ca asa functioniaza in romania.
multumesc anticipat
Si care ar fi impedimentul dumneavoastra?
asa e corect, numerotatia nu se reseteaza doar ca se schimba anul
Singura reglementare privind numerotarea facturilor este faptul ca se emite o decizie de administrator privind plaja de numere alocate pt un an si persoana responsabila de numerotare. Si bineinteles, facturile se emit cornologic.
Atat.
Toata lumea numeroteaza facturile cum vrea, poate sa inceapa si de la 1 si de la 123 si de la 998 sau cu orice alt numar cu conditia ca fie mentionat in decizie.