Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce masuri se pot lua?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce masuri se pot lua?

dupa cum se stie in romani munca la negru este in floare......ce poate face un individ in cazul in care se prezinta la serviciu timp de o luna in care i se tot promite un contract de munca insa acesta nu mai apare.si pe de asupra nu i se plateste nici salariul si firma se debaraseaza de el doar pentru ca au terminat treaba.
Contractul individual de munca se incheie in fosrma scrisa.
In cazul in care nu s-a incheia in forma scrisa angajatul poate face dovada acestuia prin orice mijloace, adica sa dovedeasca faptl ca a muncit in cadrul unei firme, iar aceasta nu a incheiat contractul de munca in termenul prevazut de lege.
Puteti sesiza Inspctoratul Teritorial de Munca/Inspectia Muncii.
Puteti depune o sesizare la Inspectoratul Teritorila de Munca in a carui raza teritoriala isi are sediul social angajatorul sau la Inspectia Muncii - organ superior ITM-ului.
Munca la negru este sanctionata contraventional cu amendă în cuantum de 2000 RON (20.000.000 lei vechi) pentru fiecare persoană identificată, fără a depăşi valoarea cumulată de 100.000 RON (1 miliard lei vechi).
contractul de munca se incheie in prima zi de angajare.ca sa recuperezi salariul te sfatuiesc sa faci o plangere la Inspectoratul Teritorial de munca.Poti sa faci de asemenea si o plangere penala impotriva patronului pe care trebuie sa o dovedesti cu martori sau in eventualitate cu inscrisuri, daca acestea exista.
Ce infractiune a savarsit angajatorul ??? .... de il pui sa faca plangere penala :-/