avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cumpararea unei parti comune din bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cumpararea unei parti comune din bloc

Buna ziua. Locuiesc in Galati, intr-un bloc cu 4 etaje, la ultimul etaj, apartament in proprietate. Pe palier sunt 2 apartamente. Pe coloana mea sunt apartamente cu 4 camere, doar la mine sunt 3 deoarece este si incaperea uscatorului pe etaj. As dori sa cumpar acea incapere, pentru marirea spatiului apartamentului. As vrea sa stiu daca este posibil, sau daca este vreo lege ce m-ar impiedica sa fac asta. As vrea sa stiu ce am de facut. Chiar daca este mai greu sau nu , e bine de stiut ce avem de facut, daca se poate face ceva . Precizez ca incaperea uscatorului este considerata parte comuna a tuturor proprietarilor din bloc, din partea lor nu as intampina nici o problema daca legislatia mi-ar permite sa fac asta. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: johnpescar , utilizator 12:59, 27 Mai 2011
Se poate vinde acel uscator daca vorbiti cu un notar sa va faca un act de vanzare cumparare cu fiecare proprietar de pe acea scara.Apoi in baza acestei vanzari trebuie sa va intabulati dreptul dvs. de proprietate si sa va faca un cadastrist o lucrare destul de ampla prin care modifica toate actele de proprietate.Apoi toti proprietarii trebuie sa se inregistreze la circa financiara din nou...

Vreau sa va intreb daca v-ati uitat bine la acel uscator si daca se poate amenaja o camera decenta de locuit pentru ca daca suprafata lui este sub 10 metri patrati nu se poate dormi acolo noaptea pentru ca nu ajunge oxigenul nici pentru o persoana.Deasemeni cheltuielile sunt foarte mari pentru ca se inmultesc cu 19 toate taxele si deranjurile.:stunned:
Camera are aproximativ 20 de m patrati. Este cam cat ar fi trebuit sa fie un dormitor mare. Se poate amenaja, nu este o problema asta. Nu inteleg ce ati vrut sa spuneti ca taxele si deranjul se inmultesc cu 19? Va multumesc
Scuzati am crezut ca aveti 19 apartamente pe scara si un uscator comun dar citind din nou ce ati scris dvs. la inceput am vazut ca pe scara sunteti 10 apartamente .

Oricum trebuie sa vorbiti cu un notar si va spune el care este treaba.Nu pot sa va recomand vreunul pentru ca sa nu banuiti ca am vreun interes.:D

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot ocupa legal un uscator de bloc Heastsinck Heastsinck Buna. Locuiesc intr-un bloc de 8 etaje cu 10 apartamente . Pana la etajul 4 este hotel si are intrarea prin fata blocului iar locatarii prin spate si este ... (vezi toată discuția)
Vindere uscator blok colocatar colocatar suntem 14 apartamente pe scara ,la parter avem un uscator de blok,vecinul de la parter detine 2 apartamente ,unul dintre apartamente invecinanduse cu uscatorul ... (vezi toată discuția)
Uscatoria comuna mitdan67 mitdan67 Am si eu o problema cu uscatoria comuna . Am cumparat un apartament acum un an la et. 10 dar acest apartament ca si celelalte in aceeasi pozitie cu al meu nu ... (vezi toată discuția)