avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uscatoria comuna
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uscatoria comuna

Am si eu o problema cu uscatoria comuna . Am cumparat un apartament acum un an la et. 10 dar acest apartament ca si celelalte in aceeasi pozitie cu al meu nu are balcon . In aceste conditii as avea nevoie sa folosesc uscatorul. Uscatorul se afla la ultimul nivel chiar deasupra mea fiind singurul care ma invecinez cu el. Acest uscator este detinut de un locatar de la etajul 9 care cu doi ani in urma la solicitarea sefului de scara a acoperit terasamentul de deasupra liftului si el ia obtinut semnaturi de la vecini ca renunta la uscator in favoarea lui iar ei nu trebuie sa mai dea bani pentru izolarea camerii iftului.. Metionez ca nu are semnatura de la fostul proprietar care atunci nu era in tara si nici de la mine..Cel care detine acum uscatorul are si o boxa amenajata in subsolul comun . In aceste conditii eu pot sa mai am drept la uscator? .in ce masura mai conteza faptul ca eu sau vechiul proprietar nu am semnat ? .Faptul ca sunt direct invecinat cu uscatorul are vreo importanta in aceste conditii.? Ce pot sa fac acum? P.S. Acest fapt a fost posibil deoarece a lipsit fostul proprietar ca altfel nu se facea asa ceva . ca asa mai sunt si alte spatii comune si pozitionate mai bine la parter, casa mortuara de exemplu dar aici a fost vecinul acasa. P.S. poate va intrebati unde isi usuca rufele ceilalti vecini care nu au balcon. ei au primit spre folosinta fostele spatii unde era topoganul de gunoi intrucat aceste spatii sunt libere gunoiul se depoziteaza in alte spatii special amenajate pentru selectarea gunoiului.La etajul 10 ceilalti doi vecini nu au vrut sa renunte la acest spatiu si l-au transformat in magazie cu muraturi , biciclete . roti de masina .......... . Scuze daca am fost prea lung dar am vrut sa fiu cat mai explicit sa pot primi un raspuns cat mai exact.
Cel mai recent răspuns: mitdan67 , utilizator 02:38, 9 Ianuarie 2009
mitdan67 a scris:

Am si eu o problema cu uscatoria comuna . Am cumparat un apartament acum un an la et. 10 dar acest apartament ca si celelalte in aceeasi pozitie cu al meu nu are balcon . In aceste conditii as avea nevoie sa folosesc uscatorul. Uscatorul se afla la ultimul nivel chiar deasupra mea fiind singurul care ma invecinez cu el. Acest uscator este detinut de un locatar de la etajul 9 care cu doi ani in urma la solicitarea sefului de scara a acoperit terasamentul de deasupra liftului si el ia obtinut semnaturi de la vecini ca renunta la uscator in favoarea lui iar ei nu trebuie sa mai dea bani pentru izolarea camerii iftului.. Metionez ca nu are semnatura de la fostul proprietar care atunci nu era in tara si nici de la mine..Cel care detine acum uscatorul are si o boxa amenajata in subsolul comun . In aceste conditii eu pot sa mai am drept la uscator? .in ce masura mai conteza faptul ca eu sau vechiul proprietar nu am semnat ? .Faptul ca sunt direct invecinat cu uscatorul are vreo importanta in aceste conditii.? Ce pot sa fac acum? P.S. Acest fapt a fost posibil deoarece a lipsit fostul proprietar ca altfel nu se facea asa ceva . ca asa mai sunt si alte spatii comune si pozitionate mai bine la parter, casa mortuara de exemplu dar aici a fost vecinul acasa. P.S. poate va intrebati unde isi usuca rufele ceilalti vecini care nu au balcon. ei au primit spre folosinta fostele spatii unde era topoganul de gunoi intrucat aceste spatii sunt libere gunoiul se depoziteaza in alte spatii special amenajate pentru selectarea gunoiului.La etajul 10 ceilalti doi vecini nu au vrut sa renunte la acest spatiu si l-au transformat in magazie cu muraturi , biciclete . roti de masina .......... . Scuze daca am fost prea lung dar am vrut sa fiu cat mai explicit sa pot primi un raspuns cat mai exact. /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spatiu comun ocupat abuziv mitdan67 mitdan67 Va rog daca puteti sa-mi dati un sfat cum ar trebui sa procedez in legatura cu un spatiu comun, la care noi cei trei proprietari care am avea dreptul nu ne ... (vezi toată discuția)
Uscatoria blocului mariafusu mariafusu Am mai pus intrebari in legatura cu uscatoria dar totus nu inteleg ,daca la un bloc cu 4 nivele exista cite o uscatorie la fiecare nivel ,fiind 4 apartamente ... (vezi toată discuția)
Transformare uscatorie in magazin alina_25 alina_25 Daca la un bloc cu 4 etaje care are uscatoria este situata la parter situata cei de la parter nu doresc transformarea ei in magazin (galagia facuta de ... (vezi toată discuția)