Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... tichete de masa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

tichete de masa

buna ziua
sunt administratorul unei firme de catering si sunt in negociere pentru un contract de furnizare masa zilnica angajati.
potentialul client doreste sa achite cu tichete de masa.
nelamurirea mea este: pot sa incasez in tichete de masa? si daca da, le pot returna firmei emitente de tichete si sa primesc contravaloarea lor in cash?
ma poate lamuri cineva, va rog?
multumesc
LEGE Nr. 142 din 9 iulie 1998
privind acordarea tichetelor de masă

Art. 6
(4) Tichetele de masă pot fi utilizate în unităţi de alimentaţie publică, cantine-restaurant, bufete, cu care unităţile emitente au contractat prestarea serviciilor respective.
Art. 7
(2) Unităţile emitente au obligaţia de a transmite angajaţilor lista unităţilor de alimentaţie publică corespunzătoare reţelei utilizate, la care salariaţii pot folosi tichete de masă. La stabilirea acestor unităţi vor fi avute în vedere calitatea serviciilor şi un nivel cât mai redus al preţurilor prin practicarea unor adaosuri comerciale minime.
(3) Decontarea tichetelor de masă între unităţile de alimentaţie publică şi unităţile emitente ale tichetelor de masă se face numai prin intermediul unităţilor bancare. Acelaşi regim de decontare se va aplica şi în cazul relaţiei dintre angajator şi unitatea emitentă.