Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM fara carte de munca, e ok?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM fara carte de munca, e ok?

Buna ziua
Din feb 2006 am fost angajat in cadrul unei companii. La vremea respectiva nu aveam inca actele de Romania, eram in proces de redobandire a cetateniei.
Am semnat un CIM, dar fiind student atunci era doar pe juma de norma. In iulie 2007 mi-am deschis o viza de tip D (de munca) si contractul a trecut la norma intreaga. In vara lui 2008 am redobandit cetatenia Romana, am adus actele necesare si am semnat o anexa la CIM.

Acum plec de la companie si am vrut sa iau cartea de munca si aflu ca eu nu am asa ceva si nu am avut niciodata, pe motiv ca nu mi sa deschis ca am fost cetatean strain. E ok situatia?!?!

Va multumesc

Nu stapanesc f. bine sectiunea cu cetatenii straini, dar de un lucru sunt sigura :
ei nu au ( aveau ) carnet de munca, ci permis de munca. Asta era valabil pana in 2008, cand spuneti ca a-ti redobandit cetatenia. Oricum, pt. a nu pierde vechimea nu trebuie sa aveti neaparat carnet de munca ( oricum s-a desfiintat cu 01.01.2011 ) ;
daca aveti un CIM valabil este in regula.
Societatea trebuie sa va elibereze o adev. in care sa se specifice per. lucrata, .... ma rog, cine o intocmeste stie ce trebuie sa contina.
daca aveti un contract inregistrat la ITM totul este in regula
nu conteaza daca sunteti cetatean strain
dreptul la munca este acelasi
Multumesc frumos pt ajutor
kukon a scris:

Buna ziua
Din feb 2006 am fost angajat in cadrul unei companii. La vremea respectiva nu aveam inca actele de Romania, eram in proces de redobandire a cetateniei.
Am semnat un CIM, dar fiind student atunci era doar pe juma de norma. In iulie 2007 mi-am deschis o viza de tip D (de munca) si contractul a trecut la norma intreaga. In vara lui 2008 am redobandit cetatenia Romana, am adus actele necesare si am semnat o anexa la CIM.

Acum plec de la companie si am vrut sa iau cartea de munca si aflu ca eu nu am asa ceva si nu am avut niciodata, pe motiv ca nu mi sa deschis ca am fost cetatean strain. E ok situatia?!?!

Va multumesc

In acest caz, solicitati angajatorului eliberarea unei adeverinte de vechime , precum si o copie certificata de reprezentantul legal al acestuia sau de persoana imputernicita de angajator pentru conformitate cu originalul ale paginii/paginilor din registrul electronic, care cuprinde/cuprind înscrierile referitoare la persoana dvs.
La I.T.M. exista un tipizat special pentru adeverinta de vechime in
munca pentru angajatii carora nu li s-au intocmit carnete de munca din varii motive.Aceasta adeverinta se completeaza de catre anga-
jator si se certifica de catre I.T.M.! abia acum sunteti sigur ca angajarea dvs a fost OK
O alta solutie este copia filei dvs din REVISAL,certificata de catre angajator.
In fine,o a treia solutie rezida in solicitarea adresata casei teri-
toriale de pensii a unui certificat privind stagiul dvs.de cotizare
care poate tine loc de acte doveditoare pentru vechimea dvs in
munca.Succes!