Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM fara carte de munca, e ok?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM fara carte de munca, e ok?

Buna ziua
Din feb 2006 am fost angajat in cadrul unei companii. La vremea respectiva nu aveam inca actele de Romania, eram in proces de redobandire a cetateniei.
Am semnat un CIM, dar fiind student atunci era doar pe juma de norma. In iulie 2007 mi-am deschis o viza de tip D (de munca) si contractul a trecut la norma intreaga. In vara lui 2008 am redobandit cetatenia Romana, am adus actele necesare si am semnat o anexa la CIM.

Acum plec de la companie si am vrut sa iau cartea de munca si aflu ca eu nu am asa ceva si nu am avut niciodata, pe motiv ca nu mi sa deschis ca am fost cetatean strain. E ok situatia?!?!

Va multumesc

Angajatorul dvs. trebuia sa intocmeasca la incetarea activitatii, odata cu decizia de incetare, si adeverinta de vechime care se intocmeste pentru angajatii carora nu le-au fost deschise carnete de munca, (pt. ca nu au fost tipizate, este mai comod sa intocmesti o adeverinta decat sa stai la cozi pt. achizitionare tipizate etc. dar nu pentru ca angajarea dvs. nu a fost in regula). Daca angajatorul nu avea aprobare de la ITM pentru a gestiona carnetele de munca la sediul societatii, persoana desemnata pentru administrarea dosarelor de personal nu a intocmit adeverinta de vechime in munca, probabil a omis sa ceara inspectorului de la ITM adeverinta de vechime pt. dvs., astfel, aveti posiblitatea sa solicitati in scris angajatorului aceasta adeverinta sau sa va adresati personal, la Inspectoratul Teritorial de Munca, la inspectorul angajatorului pentru obtinerea acesteia.