Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA (cheltuit prin proiecte cu finantare ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA (cheltuit prin proiecte cu finantare europeana)

Buna ziua,
Intrebarea mea este legata de metoda de recuperare a TVA-ului cheltuit in cadrul proiectelor finantare prin fonduri europene (POSCCE mai exact).

Institutia este un spital al carui buget este aprobat de consiliul local al primariei.

Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc frumos!
pentru a putea recupera tva achitata, institutia trebuie sa fie inregistrata in scopuri de tva.
de obicei, spitalele desfasoara activitati scutite si nu au drept de deducere a tva.
BUN SI ATUNCI CUM SE RECUPEREAZA TVA-UL? SAU SE CONSIDERA COFINANTARE? CINEVA TOTUSI TREBUIE SA SUPORTE ACEASTA SUMA DEOARECE EU AM RAMAS INREGISTRATA CU EA IN CONT. DE LA AMPOSDRU NU MI S-A DECONTAT DECAT PARTE FEN DE 75%, COFINANATEREA ESTE SUPORTATA DE NOI DE 25% DAR TVA-UL????????????
Cum vi s-a spus si anterior, activitatile medicale sunt scutite fara drept de deducere. In alte cuvinte, nu puteti deduce TVA-ul.