Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ce obligati are SRL-ul din Romania in aceasta situatie?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ce obligati are SRL-ul din Romania in aceasta situatie?

Buna ziua,
Am si eu urmatoarea speta:
- un SRL, domeniu de activitate- tehnician dentar- ne-inregistrat in scopuri de TVA face achizitie de materii prime ( materiale pentru lucrari stomatologice) din Germania si are colaborare cu un medic din Germania , inregistrat in scopuri de TVA in Germania pentru ai livra lucrari stomatologice.
Ce obligati are SRL-ul din Romania in aceasta situatie?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Achizitia intracomunitara de bunuri este scutita de TVA in baza art. 293 alin. 1 lit a). Cu alte cuvinte veti plati TVA furnizorului dvs.
In ceea ce priveste livrarea de bunuri (caci "lucrarile" protetice din perspectiva TVA constituie livrari de bunuri), nu aveti obligatii d.p.d.v. al TVA, activitatea dvs. fiind scutita fara drept de deducere in Romania (cf. art. 292 alin. 1 lit. b).
Alexandru Palaghia, Contabil
Buna ziua,
Se poate inregistra in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare de bunuri?

Multumesc!
Scuze, fac o rectificare, fiind cu gandul la activitatea dvs. care este scutita, nu mi-am dat seama ca livrarea materialelor pe care le aduceti intra sub sfera TVA.
Scutirea pentru achizitiile intracomunitare de bunuri se aplica in limita plafonului de 34000 lei, dar da, puteti opta pentru inregistrare si plata TVA romanesc in baza decontului special D301, respectiv veti transmite D390.
Multumesc!