avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere si alocatie nou nascut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere si alocatie nou nascut

Buna ziua,

1.As dori sa stiu in cazul unui nou nascut a carui parintii nu sunt casatoriti ce acte sunt necesare pentru certificatul de nastere si recunoasterea copilului de catre tata?
2.Cine primeste alocatia pentru nou nascut,mama sau tatal pe a carui nume e copilul?
3.Care e procedura in cazul in care tatal vrea sa recunoasca copilul abia dupa cativa ani ?
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 22:05, 26 Mai 2011
1.Inregistrarea nasterii
Se face la Oficiul Starii Civile, la Biroul de Inregistrarea Nasterilor din sectorul/localitatea in care se afla maternitatea unde s-a nascut copilul.
Inregistratrea se face pe baza declaratiei verbale, cu prezentarea urmatoarelor documente:
-Certificatul medical constatator al nasterii intocmit pe formular tip, avand un numar de inregistrare, data certa, sigiliul unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului
-Actul de identitate al mamei
-Certificatul de nastere al mamei - daca este divortata sau necasatorita
-Certificat de casatorie
-Declaratia de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite
-Actul de identitate (buletin, carte de identitate, pasaport, etc.) al declarantului nasterii in situatia in care parintii copilului nu sunt casatoriti
-Certificatul de casatorie al parintilor

Termenele de declarare a nasterii

Copilul trebuie declarat in termen de:
15 zile de la nastere, daca copilul se naste viu si este in viata.
3 zile de la nastere, daca copilul s-a nascut mort.
24 ore de la deces, daca copilul s-a nascut viu dar a murit in primele 15 zile.

2.Cine depune actele la Primarie.
3.Declaratie la oficiul starii civile,inscris autentic,testament

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat constatator al nasterii clauditzza clauditzza buna ziua .Am o mare problema si nu stiu ce sa ma fac stau stresata la maxim .Am nascut acum 4 zile ieri m-am externat din maternitate dar nu am scos ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere nou nascut - tata absent florent@ florent@ Buna ziua, Trebuie sa inregistrez copilul nou nascut la starea civila si nu am buletinul de identitate al tatalui. Cum procedez? Se poate si fara buletinul ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea nou nascutului adinanicoleta adinanicoleta Buna ziua, Care sunt actele necesare pentru inregistrarea nou nascutului , in cazul parintilor necasatoriti . Multumesc! [pt tot ce tine de indemnizatie, ... (vezi toată discuția)