Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere si alocatie nou nascut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere si alocatie nou nascut

Buna ziua,

1.As dori sa stiu in cazul unui nou nascut a carui parintii nu sunt casatoriti ce acte sunt necesare pentru certificatul de nastere si recunoasterea copilului de catre tata?
2.Cine primeste alocatia pentru nou nascut,mama sau tatal pe a carui nume e copilul?
3.Care e procedura in cazul in care tatal vrea sa recunoasca copilul abia dupa cativa ani ?
1.Inregistrarea nasterii
Se face la Oficiul Starii Civile, la Biroul de Inregistrarea Nasterilor din sectorul/localitatea in care se afla maternitatea unde s-a nascut copilul.
Inregistratrea se face pe baza declaratiei verbale, cu prezentarea urmatoarelor documente:
-Certificatul medical constatator al nasterii intocmit pe formular tip, avand un numar de inregistrare, data certa, sigiliul unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului
-Actul de identitate al mamei
-Certificatul de nastere al mamei - daca este divortata sau necasatorita
-Certificat de casatorie
-Declaratia de stabilire a numelui copilului in cazul in care parintii au nume de familie diferite
-Actul de identitate (buletin, carte de identitate, pasaport, etc.) al declarantului nasterii in situatia in care parintii copilului nu sunt casatoriti
-Certificatul de casatorie al parintilor

Termenele de declarare a nasterii

Copilul trebuie declarat in termen de:
15 zile de la nastere, daca copilul se naste viu si este in viata.
3 zile de la nastere, daca copilul s-a nascut mort.
24 ore de la deces, daca copilul s-a nascut viu dar a murit in primele 15 zile.

2.Cine depune actele la Primarie.
3.Declaratie la oficiul starii civile,inscris autentic,testament