Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... denuntare unilaterala contract orange
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

denuntare unilaterala contract orange

Buna ziua,
am 3 abonamente la orange, din care 2 expira in urmatoarele 6 luni, insa vreau sa renunt la ele, insa orange mi-a comunicat ca trebuie sa platesc o suma de bani pentru faptul ca cu unul din abonamente am cumparat un telefon la oferta cu puncte tank you acceptand [relungirea contractului cu 24 de luni, iar ei in momentul rezilierii unilaterale a contractului, vor iesi in pierdere.
Intrebare: poate firma de telefonie sa-mi impute vreo suma de bani datorita denuntarii unilaterale?
Din pacate..asa sut incheiate contractele. Daca chiar doriti denuntarea unilaterala, depuneti notificare la ORANGE si apoi faceti o sesizare la OPC. Clauza este nelegala. Puteti fi obligat sa achitati contravaloarea telefonului aferanta lunilor de abonament pe care nu le-ati respectat.
OPC-ul va da dreptate firmei de telefonie mobila, atata vreme cat in contract nu este trecuta o suma fixa in caz de reziliere. Se ia in calcul numarul de luni ramase pana la expirarea contractului.
Eu am reusit o intelegere amiabila cu cei de la Orange pentru rezilierea unui contract de telefonie mobila.