avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz

Buna tuturor.

Am un angajat care mi-a scris o cerere ca sa aprob demisia lui imediata pe motive personale. Eu pot accepta treaba asta, Dar aici intervine o problema conform codului muncii si anume: la art.79 litera 4 scrieclar ca termenul de preaviz e cel convenit intre parti "..si nu poate fi mai mic de 20 zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie.."; toodata la acelasi articol lit. 7 scrie ca cim "..inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv"

Intrebare: trebuie sa respect litera 4, adica indiferent de cum ne-am inteles cu angajatul trebuie sa mai lucreze 20 de zile..sau conform literii 7 pot renunta la termenul de preaviz?

Cu multumuiri anticipte,
Zoli B.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:28, 31 Mai 2011
Buna ziua!
In aceasta situatie cel mai bine este sa incetati contractul cu acordul partilor 55 b la o data convenita de dvs impreuna cu salariatul. Puteti face acest lucru char astazi .
O zi buna!
preavizul in cazul demisiei poate fi cel mult de 20 de zile, angajatorul poate renunţa la acest drept stipulat în favoarea sa. preavizul de cel putin 20 de zile se refera la incetarea contractului de munca datorita concedierii.
puteti desface linistit contractul fara preaviz
zolysoftsolutions a scris:

Buna tuturor.

Am un angajat care mi-a scris o cerere ca sa aprob demisia lui imediata pe motive personale. Eu pot accepta treaba asta, Dar aici intervine o problema conform codului muncii si anume: la art.79 litera 4 scrieclar ca termenul de preaviz e cel convenit intre parti "..si nu poate fi mai mic de 20 zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie.."; toodata la acelasi articol lit. 7 scrie ca cim "..inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv"

Intrebare: trebuie sa respect litera 4, adica indiferent de cum ne-am inteles cu angajatul trebuie sa mai lucreze 20 de zile..sau conform literii 7 pot renunta la termenul de preaviz?

Cu multumuiri anticipte,
Zoli B.



Ii puteti inceta c.i.m. in baza art.81 alin.7 C.mun., daca doriti sa renuntati la preaviz.
Daca va efectua preavizul , temeiul de drept al incetarii va fi art.81 alin.1 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie articol din codul muncii mariamarineci mariamarineci Buna ziua, In ce conditii poate inceta un cim conform art 55 lit b si in ce conditii poate incetat conform art 81 al 7? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Demisia la zi, ceruta de angajat, ce articol trec in decizie? ella_1313 ella_1313 Demisia la zi, ceruta de angajat, ce articol trec in decizie? Efectiv nu mai vrea sa vina la munca, incepand cu a doua zi. e art 79 alin 1? (vezi toată discuția)
Incetare cim conf art 81 alin 7 anieta anieta Buna ziua inca o data, Revin cu o alta intrebare, cu privire la incetarea CIM conf. art 81 alin 7 din Codul Muncii: Se poate face incetarea CIM a unui ... (vezi toată discuția)