Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea contractului de munca

De cand produce efecte Decizia de desfacere a contractului de munca ?
Desfacerea contractului de munca produce efecte de la data comunicarii deciziei catre angajat potrivit art.77 Codul Muncii.
Ar trebui sa mai aveti in vedere si obligatia de a da un preaviz de cel putin 20 de zile. ( art.75 Codul Muncii. )
De la data comunicarii.
dragnea.georgeta a scris:

De cand produce efecte Decizia de desfacere a contractului de munca ?

Art.77 C.mun. : Decizia de concediere produce efecte de la data comunicării ei salariatului

Art.252 (3) C.mun. : Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.