Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comunicare decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comunicare decizie de concediere

Buna seara.Va rog sa imi spuneti daca o decizie de concediere se comunica angajatului la data de 04.05. 2013 (intr-o zi nelucratoare) ea incepe sa produca efecte juridice de la data comunicarii? (conform art. 77 din codul muncii) sau de la data prevazuta in decizie, in care se spune ca c.i.m-ul angajatului se incheie incepand cu data de 14.05.2013? In aceasta situatie angajatul mai are obligatia de a se prezenta la serviciu?
1. Codul muncii stabileste ca decizia de concediere produce efecte de la data la care a fost comunicata salariatului.

2. Raportul de munca va inceta la data de 14.05.2013.

3. Salariatul are obligatia de a se prezenta la serviciu pana la data incetarii c.i.m..
Deci, este conform legii faptul ca decizia a fost comunicata angajatului intr-o zi nelucratoare si inainte cu 10 zile de incetarea cim-ului?
Legea nu face nicio distinctie in sensul mentionat de dvs .. sunt anumite situatii in care decizia de incetare a c.i.m. se comunica intr-un anumit termen salariatului , astfel:
1. art.56 C.mun.
(2) Pentru situatiile prevazute la alin. (1) lit. c)-j), constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

2. art.252 C.mun.
(3) Decizia de sanctionare se comunica salariatului in cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii si produce efecte de la data comunicarii.
....
Acum am inteles.Multumesc ptr. lamuriri