avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cotizatie pensie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cotizatie pensie

Buna ziua! Copilul meu, student la zi, are infiintat P.F.A. si plateste lunar pentru pensie 200 roni; este normal sa plateasca o suma atat de mare?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:22, 31 Mai 2011
Suma minima la care se poate aplica procentul de 31.3%=contributie la pensie este salariul minim pe economie. Daca veti face calcule veti obtine suma platita de fiul d-voastra
D-na Camelia, noua lege a pensiilor prevede o suma minima asigurata de 708 RON (35 % din 2022 - salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului de stat). Pe baza acestei sume rezulta cuantumul contributiei la pensii de 222 RON (31.3% * 708 RON); exista o portita de scapare, daca PFA-ul realizeaza un venit BRUT sub 8088 RON / an contributia nu mai este datorata
1. În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 708 lei, iar nivelul maxim de 10.110 lei.
2. Aplicand procentul de 31,3% la 708 lei reiese o contributie minima de 222 lei lunar.
Ultima modificare: Marți, 31 Mai 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa - cuantumul contributiei de asigurari sociale mk2007 mk2007 Buna ziua.Va rog sa ma ajute cineva care este in masura sa-mi dea un raspuns.Lucrez ca persoana fizica autorizata.Pana acum inclusiv pe decembrie 2010 am ... (vezi toată discuția)
Contributii intreprindere individuala total3r total3r am o inttreprindere individuala de comert de 5 luni doresc sa aflu ce obligatii am la cas pensie jomaj etc (vezi toată discuția)
Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)