Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pensiune pisici - conditii de infiintare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pensiune pisici - conditii de infiintare

As vrea sa va intreb daca stie cineva de ce acte/autorizatii am nevoie pt a deschide o pensiune pt pisici...locuiesc la casa...cred ca ar trebui ceva si din partea vecinilor?
Prin pensiune de pisici ma refer ca as avea grija de ele de exemplu pe perioada cat stapanul este plecat in concediu...contra cost...
va rog sa imi raspundeti cat se poate de urgent
multumesc...sper ca am postat unde trebuia mesajul
Mi-am adus aminte!. Am o familie care si-a construit o casa intre blocuri.Important ca la momentul constructiei nu avea autorizatie.Casa in care locuiesc cei doi-sot/sotie-este plina de pisici si caini
LEGE nr. 205 din 26 mai 2004
privind protectia animalelor
Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor*)
reprezinta autoritatea nationala in domeniul protectiei animalelor.
*) Conform art. 6 din Ordonanta Guvernului nr. 42/2004, aprobata prin Legea nr.
215/2004, reprodusa la pag. 3-16, Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru
Siguranta Alimentelor se infiinteaza prin reorganizarea Agentiei Romane pentru Siguranta
Alimentelor, a Agentiei Nationale Sanitare Veterinare din cadrul Ministerului Agriculturii,
Padurilor si Dezvoltarii Rurale, precum si a unor servicii care functioneaza in structura
aceluiasi minister.
Conditiile de detinere, adapostire si intretinere a animalelor se stabilesc prin ordin al
presedintelui Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor.
(3) In situatia in care locul unde sunt tinute animalele se afla la domiciliul sau resedinta
detinatorilor de animale, accesul persoanelor prevazute la alin. (2) in acest spatiu se face
cu acordul detinatorului. In lipsa acordului, detinatorul de animale are obligatia de a face
dovada respectarii dispozitiilor art. 5.
ART. 5
(1) Detinatorii de animale au obligatia de a asigura acestora, in functie de nevoile
etologice, specie, rasa, sex, varsta si categorie de productie, urmatoarele:
a) un adapost corespunzator;
b) hrana si apa suficiente;
c) posibilitatea de miscare suficienta;
d) ingrijire si atentie.
(2) Detinatorilor de animale le este interzis sa aplice tratamente rele, precum: lovirea,
schingiuirea si alte asemenea cruzimi.
Va multumesc pentru ajutor... [EDITAT: raspunde mesajului sters]
Sa aveti o zii placuta
trope_doi, utilizator
incercati aceste demersuri si urmati procedurile care vi se arata. daca se blocheaza undeva mai dati un semn