Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contract de vanzare-cumparare a unui autoturism?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contract de vanzare-cumparare a unui autoturism?

buna va rog mult ajutati-ma si pe mine in urmatorea probleme:
tatal meu in urma cu 8 ani a vandut o masina unei rude fara sa faca acte,acea ruda a vandut masina altcuiva tot fara acte,acum actualul proprietar vrea sa faca contract de vanzare cumparare cu tatal meu pt masina,el vrea sa faca contractul dar nu mai vrea sa o inmatriculeze vrea sa circule cu ea asa,cand se face contractul trebuie sa aduca si talonul?daca se schimba proprietarul nu trebuie trecut in talon?daca nu il trece in talon pe noul proprietar si circula cu masina neinmatriculata cine suporta consecintele tatal meu sau cel care o cumpara?
el vrea sa faca contractul dar sa nu aduca si talonul,a adus doar o copie dupa buletin si cartea masini?va multumesc astept raspuns
Daca faceti contractul de vanzare cumparare, masina va fi radiata de pe numele tatalui dvs, dar in momentul in care va fi inscrisa pe numele celuilalt proprietar. Insa daca nu se face radierea, proprietar va fi tot tatal dvs... masina ramanand inmatriculata pe numele tatalui dvs.
Daca veti intocmi un act de vanzare cumparare mergeti cu el la adm. financiara si va radiaza masina din partida dv fiscala si il trece pe el. Din acel moment el are la dispozitie 30 de zile ca sa o inmatriculeze pe numele lui altfel va suporta rigorile legii Contractul de vanzare-cumparare se poate incheia la orice birou din targurile de masini sau de pe langa sediile de politie (inmatriculari si evidenta populatiei) fie la un notar public si abia dupa ce ati intocmit acest act mergeti cu el la adm. financiara sectia taxe si impozite locale. De regula acest birou se gaseste in apropierea primariilor.
Adrian Tudor, Consultant asigurari
Adrian.Tudor a scris:

Daca veti intocmi un act de vanzare cumparare mergeti cu el la adm. financiara si va radiaza masina din partida dv fiscala si il trece pe el. Din acel moment el are la dispozitie 30 de zile ca sa o inmatriculeze pe numele lui altfel va suporta rigorile legii.

unde la administratia financiara?la primarie? si nu trebuie trecut in talon ca a fost instrainat catre....?