Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune de parti sociale a unei firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune de parti sociale a unei firme

1. Asociaţii unei firme srl vreau sa cesioneze acţiuni la doua persoane fizice străini nerezidenţi şi unei firme din Cipru. Ce documente ne trebuie pentru a înregistra noii asociaţi?
2. unde se înregistrează?
3. Proprietarul curent are vreo taxă de plătit?
mulţumesc.
1. existenta unei hotariri a adunarii generale a asociatilor in care sa se specifice dorinta de cesiune si modul in care se face aceasta.
2. cesiunea se inregistreaza la Oficiul Registrului Comertului unde isi are sediul societatea.
3. cesionarii trebuie sa indeplineasca conditiile impuse de legea romana pentru a putea efectua acte de comert.
4. proprietarii curenti ar trebui sa cesioneze societatea cu datorii "zero" daca nu s-au inteles cu cesionarii sa le plateasca ulterior.
mulţumesc. ma ajutat mult
adunare generala
act aditional
contract de cesiune
toate se depun la ORC
catalin ciobanu a scris:

1. existenta unei hotariri a adunarii generale a asociatilor in care sa se specifice dorinta de cesiune si modul in care se face aceasta.
2. cesiunea se inregistreaza la Oficiul Registrului Comertului unde isi are sediul societatea.
3. cesionarii trebuie sa indeplineasca conditiile impuse de legea romana pentru a putea efectua acte de comert.
4. proprietarii curenti ar trebui sa cesioneze societatea cu datorii "zero" daca nu s-au inteles cu cesionarii sa le plateasca ulterior.

Conform OUG 54/2010, nu se mai pot cesiona firmele cu datorii. Daca firma are datorii, ANAF se va opune in termenul de opozitie.