avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce cod CAEN este atribuit unei cafenele?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce cod CAEN este atribuit unei cafenele?



Eu am gasit urmatoarea clasificare
Cod caen - 561 Restaurante
5610 Restaurante
Cod caen - 562 Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente si
alte servicii de alimentatie
5621 Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente
5629 Alte servicii de alimentatie n.c.a.
Cod caen - 563 Baruri si alte activitati de servire a bauturilor
5630 Baruri si alte activitati de servire a bauturilor

Cafeneaua se incadreaza la 563, daca se mai servesc si anumite preparate (alimente?) sau la 561?
Aici este dilema mea. Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Rivka777 , utilizator 11:48, 26 August 2023
Cod CAEN 5630(baruri si alte activitati de servire a bauturilor) asta da vreti sa faceti numai cafenea.
Poate va intereseaza si 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor sa il includeti la activitati secundare.
Aceasta clasa include:comert prin intermediul automatelor de vandut produse. Aici puteti include automatele de cafea


Buna,
Pot folosi 4799 daca vreau sa vand cafea doar prin delivery food ? Nu am posibilitate sa deschid o cafenea fizic dar detin un brand de cafea speciala care doresc sa o comercializez prim food delivery.
Multumesc.

george-neagu a scris:

Cod CAEN 5630(baruri si alte activitati de servire a bauturilor) asta da vreti sa faceti numai cafenea.
Poate va intereseaza si 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor sa il includeti la activitati secundare.
Aceasta clasa include:comert prin intermediul automatelor de vandut produse. Aici puteti include automatele de cafea




Ultima modificare: Sâmbătă, 26 August 2023
Rivka777, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen livrare pizza/mancare la domiciliu Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Trebuie sa infiintez o societate comerciala care va desfasura activitatea de restaurant - pizzerie. Am autorizat in locatia respectiva codurile ... (vezi toată discuția)
Cod caen 5610 sau 5630???????? lore_leyy lore_leyy Buna seara! Am o mare problema ............ Firma F are ca domeniu de actitate ,activitati ce se incadreaza la cod CAEN 5610-restaurante.....mai precis este ... (vezi toată discuția)
Cod caen produse de patiserie, cafea cristina.00 cristina.00 As dori sa imi dechid un chiosc in care sa vand produse de patiserie, cafea, sucuri, inghetata. ...imi poate spune cineva in ce cod (coduri)caen ma ... (vezi toată discuția)