Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce cod CAEN este atribuit unei cafenele?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce cod CAEN este atribuit unei cafenele?

Eu am gasit urmatoarea clasificare
Cod caen - 561 Restaurante
5610 Restaurante
Cod caen - 562 Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente si
alte servicii de alimentatie
5621 Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente
5629 Alte servicii de alimentatie n.c.a.
Cod caen - 563 Baruri si alte activitati de servire a bauturilor
5630 Baruri si alte activitati de servire a bauturilor

Cafeneaua se incadreaza la 563, daca se mai servesc si anumite preparate (alimente?) sau la 561?
Aici este dilema mea. Multumesc anticipat pentru raspuns!
Cod CAEN 5630(baruri si alte activitati de servire a bauturilor) asta da vreti sa faceti numai cafenea.
Poate va intereseaza si 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor sa il includeti la activitati secundare.
Aceasta clasa include:comert prin intermediul automatelor de vandut produse. Aici puteti include automatele de cafea

Buna,
Pot folosi 4799 daca vreau sa vand cafea doar prin delivery food ? Nu am posibilitate sa deschid o cafenea fizic dar detin un brand de cafea speciala care doresc sa o comercializez prim food delivery.
Multumesc.

george-neagu a scris:

Cod CAEN 5630(baruri si alte activitati de servire a bauturilor) asta da vreti sa faceti numai cafenea.
Poate va intereseaza si 4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor sa il includeti la activitati secundare.
Aceasta clasa include:comert prin intermediul automatelor de vandut produse. Aici puteti include automatele de cafea

Rivka777, utilizator