Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract comodat

Buna ziua,

Sediul unei firme nou infiintata va fi intr-un imobil ipotecat de banca. Se intocmeste contract de comodat? Trebuie sa cer si bancii acordul? Apoi inregistrez la fisc contractul?
Multumesc

Daca in contractul cu banca aveti stipulata o astfel de conditie atunci trebuie si acordul bancii. Daca nu, faceti contractul de comodat pe care-l duceti la fisc impreuna cu restul de acte in vederea inregistrarii si obtinerii acelor adeverinte necesare la registrul comertului.
Cerere de înregistrare a documentului care atestă dreptul de folosinţă asupra spaţiului cu destinaţie de sediu social şi de eliberare a certificatului pentru spaţiul cu destinaţie de sediu social (OPANAF 2112/2010)
ContSters202274, utilizator
daca imobilul este ipotecat, va trebui ca in prealabil sa aveti inlclusiv acordul bancii.
pe urma, fiind un contract de comodat(practic o inchiriere cu titlu gratuit),nu trebuie inregistrat la fisc,deoarece nu exista baza de impozitare (sursa aducatoare de venit).
gabriel z a scris:

daca imobilul este ipotecat, va trebui ca in prealabil sa aveti inlclusiv acordul bancii.
pe urma, fiind un contract de comodat(practic o inchiriere cu titlu gratuit),nu trebuie inregistrat la fisc,deoarece nu exista baza de impozitare (sursa aducatoare de venit).

Prin modificarile aduse in anul 2010, atat contractul de inchiriere, cat si contractul de comodat pentru stabilirea sediul social se inregistreaza la Administratia Financiara, urmand ca aceasta din urma sa elibereze un certificat si o adeverinta.
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Mai am o intrebare, contractul de comodat se semneaza la notar?
Multumesc
Este valabil si ca inscris sub semnatura privata.