Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... un politist poate respinge hotararea unui procuror?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

un politist poate respinge hotararea unui procuror?

buna ziua, am si eu nevoie de un sfat: fratele meu are intocmit un dosar penal, intocmit de politie conf.art.85 alin.2, de la politie dosarul a plecat la parchet, de la parchet s-a dispus neinceperea urmaririi penale, avocata fratelui meu s-a deplasat la sediul politiei si a discutat cu politistul care s-a ocupat de caz ca s-a dispus n.u.p., acesta a sarit ca ars si a amenintat ca nu se poate asa ceva ca va face referire la parchet despre un alt dosar al fratelui meu si va scoate in evidenta ca este o persoana...., tocmai pentru ca fratele meu a facut mai multe plangeri la superiorul sau pt. a trimite dosarul la parchet, pt. ca asteapta ancheta dosarului de mai multe luni,
ACUM VA ROG SPUNETI-MI POATE POLITISTUL RESPECTIV SA REVOCE DECIZIA PROCURORULUI RESPECTIV?
va multumesc.
nu. procurorul este cel care decide rezolutia intr-un dosar si nu politia. ei doar intocmesc un referat prin care propun o anumita solutie dar procurorul este suveran cu privire la aceasta.
Un politist nu poate respinge ceea ce spune sau face procurorul, e ca si cum un angajat si-ar concedia seful :)).
Politistul poate face numai ceea ce v-a spus domul avocat mai sus.
va multumesc, dar va mai deranjez cu o intrebare: acel referat ar putea anula decizia procurorului? si de ce s-a comunicat politiei n.u.p., oare dosarul s-a intors la politie pentru a se mai face cercetari? va multumesc mult.
este normal sa se comunice NUP la politie, deoarece politia trebuie sa suspende permisul ptr 90 de zile cf OUG 195.
NUP inchide dosarul definitiv si politia nu mai poate face nici o cercetare. Vorba colegului ce a postat anterior - ca si cum ai anula actele sefului direct :)

nu va bazati pe ce spune politistul - fie a vrut sa va sperie, fie era nervos din cauza unor probleme personale.
~ Conținut șters la cerere ~