Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii firma poate sa ma dea in somaj dupa o luna de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

firma poate sa ma dea in somaj dupa o luna de munca

mentionez ca am continuitate pe CM 1,8luni si acum sunt in somaj de 4 luni. la terminarea somajului vreau sa-mi inregistrez cartea de munca pe o firma timp de o luna de zile dupa care sa ma dea din nou in somaj. se poate?si care sunt demersurile? astept raspunsuri!
Da, se poate acest lucru ..insa trebuie sa aveti in vedere ca prevederile Legii nr.76/2002, si anume:
Art.37.1
(1) La stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii, prevazut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.

(2) Perioadele care reprezinta stagiu de cotizare si care au fost utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj, prevazute la alin. (1), se iau in considerare la stabilirea stagiului de cotizare in functie de care se stabileste perioada pentru care se acorda indemnizatia de somaj si cuantumul acestui drept, prevazut la art. 39.