avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa ies la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa ies la pensie?

Buna ziua,
Data nasterii: 02.12.1958
Vechime: 27 ani si 8 luni
Vechime in conditii speciale (grupa a II-a): 18 ani
Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona anticipat, chiar si cu penalizare.
Va multumesc!
Pensie limita de varsta in martie 2020,la implinirea varstei de 61ani si3luni.Pensie anicipata partiala in martie 2015 cu conditia sa aveti un stagiu de 31 an si 3 luni.In marie 2016 cu reducerea varstei de pensionare cu 4 ani pt.cei 18 ani lucrati in gr.II-a,tot cu conditia de stagiu de 31 ani si 3 luni.
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns.
Mai am cateva intrebari:
-am absolvit facultatea la zi (5 ani), in ce mod ma pot ajuta acesti ani la iesirea la pensie?
- in luna martie 2016, cu reducerea varstei de pensionare pentru anii lucrati in grupa II-a este pensionare anticipata fara penalizare?
-in luna ianuarie 2014, voi avea un stagiu de cotizare de 31ani si 3 luni.Ma pot pensiona anticipat cu penalizare pentru neindeplinirea conditiei de varsta?
Va multumesc anticipat!
Facultatea se considera prioada asimilata si se ia in calcul la pensia pt.limita de varsta,pensionarea cu reducerea varstei pt. anii lucrati in grII-a (conditii deosebite) este pensie la limita de varsta(nu se penalizeaza),nu puteti sa va pensionati in ianuarie 2014,trebuie sa indepliniti cele doua conditii,de varsta si de stagiu.O pensionare anticipata partiala va aduce o penalizare de 0,75% pt fiecare luna de anticipatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare neluciarnau neluciarnau LUCREZ DIN 20 IAN.1971 PANA IN PREZENT.AM FACUT STAGIUL MILITAR 1 AN SI 4 LUNI.16 ANI AM LUCRAT IN GRUPA A 2A DE MUNCA.CAND POT SA MA PENSIONEZ FARA SA FIU ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata BODROS GHEORGHE BODROS GHEORGHE buna ziua sotia mea a lucrat in grupa 1 de munca suta la suta 20 de ani, si alti 5 ani in alte domenii. as dori sa stiu ,daca se incadreaza in lege pt. a ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata misu2005s misu2005s am57ani stgiul militar satisfacut 1si4luni,30ani 9luni 20zile vechieme dintre care 17 ani10 luni si16 zile grupa a doua va rog sa imi spuneti si mie cind as ... (vezi toată discuția)