Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

buna ziua
sotia mea a lucrat in grupa 1 de munca suta la suta 20 de ani, si alti 5 ani in alte domenii.
as dori sa stiu ,daca se incadreaza in lege pt. a iesi la pensie anticipat?
e nascuta in anul 1965.
va multumesc.
Nu ati precizat luna nasterii.Se poate pensiona la 62 ani si 10 luni(in functie de luna in care s-a nascut)Daca nu mai lucreaza, nu poate beneficia de pensie anticipata partiala deoarece nu indeplineste conditia de stagiu de 34 de ani.Pt.20 de ani de gr.I-a de munca beneficiaza de o reducere a varstei de pensionare de 4 ani si 6 luni, cu conditia sa indeplineasca stagiul de 34 de ani.
buna ziua
este nascuta in luna mai.
eu stiam ca ,pt.grupa 1 de munca,se acorda 6 luni la an,reducere,a varstei de pensionare.
din ceea ce am inteles de la dv.dupa 20 de ani de turnatorie ,beneficieaza de foarte mica reducere.eu sunt in aceeasi situatie,si ma gandesc cu groaza ca nici o:sorry: data nu voi lua pensie,pt. ca e foarte departe varsta de pensionare,mai ales ca amandoi avem fibroza pulmonara.
va multumesc
BODROS GHEORGHE, utilizator
Grupele de munca au fost modificate prin Legea 19/2000 in conditii speciale de munca pt.gr.I-a si conditii deosebite de munca pt. gr.II-a.Legea 19/2000 prevedea ca persoanele care au lucrat in gr.I-a de munca pana la 01.04.2001(data intrarii in vigoare a legii) si unitatea unde si-a desfasurat activitatea nu a obtinut avizul pt.conditii speciale pt.locul respectiv de munca mai pot beneficia de pensionare pt.gr.I-a de munca numai pana la 01.04.2011,data care a fost devansata de intrarea in vigoare a noii legi unitare,Legea 263/2010la 01.01.2011.Femeile nascute in mai 1965 se pot pensiona pt.limita de varsta in martie 2028, la implinirea varstei de 62 de ani si 10 luni,cu un stagiu minim de 15 ani.Pt. a beneficia de pensionare anticipata partiala,sau reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni pt.cei 20 de ani lucrati in fosta gr.I-a de munca,trebuie sa aiba stagiul complet de 34 de ani si 2 luni.Va doresc dv. si doamnei multa sanatate si sper ca ati inteles ca aceasta nedreptate a inceput prin aparitia Legii 19/2000.
Doamna a realizat stagiul complet de cotizare de 34 de ani si 2 luni prevazut de Legea nr. 263/2010. Pentru fiecare an intreg lucrat in grupa I de munca se adauga stagiului realizat cate 6 luni. Prin urmare, pana in prezent are 35 de ani care vor fi valorificati in vederea deschiderii drepturilor de pensie.

Pana la varsta de pensionare mai este, insa. Doamna poate beneficia de pensie anticipata partiala la 57 de ani si 10 luni, iar de pensie pentru limita de varsta la 58 de ani si 4 luni.
va multumesc:D