Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Redeventa concesiune
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Redeventa concesiune

Buna seara,
Ma confrunt cu o problema in legatura cu autoritatile locale care se poate rezuma la 2 intrebari:
1.Se poate concesiona teren proprietate publica a consiliului local situat in extravilan pentru constructii cu mentionarea obligatiei concesionarului de a efectua demersurile pentru introducere in intravilan(PUZ,PUD,etc)?
2.In cazul in care raspunsul este afirmativ se poate modifica redeventa aferenta contactului de concesiune a terenului proprietate publica a consiliului local in cazul schimbarii statutului terenului din extravilan in intravilan?
Astept parerile ,optiunile dumneavoastra si va multumesc.
IPolovrageanu
LEGE nr.219 din 25 noiembrie 1998 privind regimul concesiunilor
Art. 1. - (1) Prezenta lege are ca obiect reglementarea si organizarea
regimului de conesionare pentru:
a) bunurile proprietate publica ori privata a statului, judetului, orasului sau comunei;
b) activitatile si serviciile publice de interes national sau local.
(2) Concesionarea se face in bare unui contract prin care o persoana,numita concedent, transmite pentru o perioada determinata, de cel mult 49 de ani, unei alte persoane, numita concesionar, care actioneaza pe riscul si pe
raspunderea sa, dreptul si obligatia de exploatare a unui bun, a unei activitati sau a unui serviciu public, in schimbul unei redevente.
Art. 6. - Initiativa concesionarii o poate avea concedentul sau orice investitor interesat.
Art. 39. - Contractele de concesiune a terenurilor de orice natura vor fi inregistrate de catre concesionar in registrele de publicitate imobiliara,
in termen de 30 de zile calendaristice de la data incheierii lor.
Art. 40. - (1) Bunurile proprietate publica ori privata a statului,
judetului, orasului sau comunei, precum si activitatile si serviciile publice de interes national sau local se atribuie direct, printr-un contract de concesiune, societatilor comerciale sau companiilor nationale ori societatilor
nationale, infiintate prin reorganizarea regiilor autonome care avut in administrare aceste bunuri, activitati ori servicii. Contractul de concesiune se incheie cu autoritatea concedenta competenta pe o durata care se
stabileste prin hotarare a Guvernului sa o consiliului judetean ori local de infiintare a societatii comerciale respective.
Multumesc...dar...
L219 nu este abrogata de Ordonanţă de Urgenţă nr.34 din 19 aprilie 2006 ?
...si raspunsurile la intrebari?...
Multumesc inca o data..IP
Potrivit art.305 din OUG nr.34/2006, la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă se abrogă:
a) Legea nr. 219/1998 privind regimul concesiunilor, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 459 din 30 noiembrie 1998, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi actele normative emise în aplicarea acesteia; ......