Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Academia de Politie si Facultatea de Drept
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Academia de Politie si Facultatea de Drept

- Este posibil sa faci Academia de Politie paralel cu Dreptul (la zi, nu la distanta)?
- Daca termin Academiei de Politie, specializarea drept, pot participa la examenul de admitere in magistratura la INM ?
E imposibil sa faci academia in paralel cu alta facultate. Si e bine sa alegi o tabara, ori dreptul ori academia deoarece se aseamana foarte mult. Ambele domenii sunt foarte frumoase, acum gandeste-te ce vrei mai mult.
E foarte greu de ales. Din latura studiului de Drept cel mai mult ma atrage procuratura, pe de cealalta parte criminalistica (in cadrul academiei de politie). De mic copil am fost pasionat de investigatii si mister, da sincer nu stiu care directie mi s-ar potrivi mai bine. Procuratura iti confera un statut de "putere executiva" pe care Criminalistica nu ti-l ofera, totusi, ideea sa particip activ la investigatii penale este foarte tentanta. Stiu ca am dat-o in betie de cuvinte cu acest post, sper sa ma scuzati, veteranii in literatura romana.
Apropo, daca finalizez Academia de Politie, pot da examen la INM ?

"Facultatea de Poliţie asigură formarea iniţială a ofiţerilor de poliţie, poliţie de frontieră, jandarmi şi penitenciare prin studii universitare de licenţă astfel:
- în domeniul de licenţă “drept” pentru poliţie şi poliţie de frontieră, specializarea “drept” (240 de credite) - cursuri de zi cu durata de 4 ani;
- în domeniul de licenţă “drept” pentru poliţie, poliţie de frontieră, jandarmi şi penitenciare, specializarea “ordine şi siguranţă publică” (180 de credite) - cursuri de zi şi cu frecvenţă redusă cu durata de 3 ani."

Pentru a putea da examen de admitere la INM, trebuie ca la academie sa urmezi domeniul de licenta "drept"- politie, dar cel cu durata de 4 ani.

Deci asta inseamna ca cat pot opta pentru o cariera in procuratura avand in spate Academia de Politie ?
Imanent, utilizator
Deci asta inseamna ca cat pot opta pentru o cariera in procuratura avand in spate Academia de Politie ?

Da. In plus, ofiterii de politie judiciara pot participa la concursul de numire direct pe post de magistrat procuror/judecator daca au o vechime in functie de minim 5 ani la data concursului.

Ulpianus, utilizator