Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasare in valuta cash
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasare in valuta cash

Buna ziua,o firma din Italia cu care colaboram vrea sa plateasca o factura de 3000 euro cash in euro, nu vrea prin banca.
Se poate incasa in valuta pe chitanta?
Da, aveti voie sa incasati in valuta. Aveti grija sa treceti pe chitanta contravaloarea in lei a sumei incasate la cursul BNR.
De asemenea, ar fi bine sa aveti un chitantier separat pt incasarile in valuta.
Cs B, Contabil
Adica pe chitanta trec contravaloarea si in euro si in lei, sau la suma trec in euro si in litere in lei. La chitanta se calculeaza cursul din ziua incasarii,nu? si aferent diferentele de curs ziua incasarii- ziua facturarii.
Pt casa in valuta nu este plafon cum este pt cea in lei?
Multumsec inca odata c_barta.
Pe chitanta treceti valoarea in euro in cifre si litere. Ca si cum ati taia o chitanta in lei numai ca e in euro. Jos, treceti cursul zilei BNR din ziua incasarii si c-val in lei calculat cu acel curs. Nu e nevoie sa treceti si c-val in lei in litere.
Da, o sa fie diferente de curs favorabile sau nefavorabile pe care le inregistrati pe venituri respectiv cheltuieli.
Pt casa in valuta nu este plafon.
Cu placere :)
Nu este plafon pt casa in valuta cfm OU 15/1996.
Trebuie un chitantier special pt valuta cfm Ord 3512/2008, continutul obligatoriu al chitantei-multumesc pt lamuriri.
Am o nelamurire trebuie un chitantier special pt valuta, dar facturier nu trebuie unul special pt valuta?
In Ord 3512/2008 nu am gasit nimic. Noi am facut pana in prezent o factura in valuta, dar am facut-o pe facturierul de lei.
Sper sa ma mai lamuriti si cu acesta problema.
Sunteti o bombonica
Nu trebuie facturier separat pt valuta.