Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cat trebuie sa stau in perioada de Preaviz la Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cat trebuie sa stau in perioada de Preaviz la Demisie

Buna,
Va rog sa imi spuneti cat trebuie sa stau in perioada de preaviz. Eu am fost angajat pe vechiul cod al muncii(acum 1 an) si nu stiu acum cu noul cod al muncii cat trebuie sa stau in perioada de preaviz in cazul in care imi depun demisia.

Va multumesc
ca principiu ar trebui sa fie termenul din noul cod al munci din moment ce a intrat in vigoare. Faptul ca ati incheiat CIM pe vechea legislatie nu ar trebui sa aiba un impact asupra legislatiei in vigoare .
dupa noul CM pt. functii de executie 20 zile
Termenul de preaviz este cel stipulat in contractul individual de munca al dvs.!

Daca veti lectura codul muncii republicat, poate veti observa ca termenul de preaviz "nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare" nicidecum ca este EXACT 20 de zile X-(
Tanjiani a scris:

Termenul de preaviz este cel stipulat in contractul individual de munca al dvs.!

Daca veti lectura codul muncii republicat, poate veti observa ca termenul de preaviz "nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare" nicidecum ca este EXACT 20 de zile X-(

Dar nici nu prevede obligatia angajatorului de a fixa un termen mai mic, prin urmare daca angajatorul impune 20 de zile atunci nu ai argumentatie juridica pentru un termen mai scurt.

Evident pe calea intelegerii reciproce poate fi prevazut orice termen dar atunci cand se discuta la un nivel amiabil, daca insa angajatorul insista pentru 20 de zile nu ai cum sa te opui.

cu stima ,
Catalin Burcea a scris:

dupa noul CM pt. functii de executie 20 zile

Care este articolul din Codul Muncii care prevede ca pentru functii de executie termenul este de 20 de zile? ... art.81 C.mun. prevede altceva ...:)