Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare mijloc de transport second
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare mijloc de transport second

Buna. Firma la care lucrez a achizitionat in luna mai 2011, un mijloc de transport second hand cu vechime de 11 ani. Nu am nici o situatie contabila privind amortizarea, de la vanzator. Firma are asociat unic si am citit ca se poate face o decizie privind valoarea ramasa de amotizare fara o evaluare tehnica, de catre administrator. In cazul meu valoare poate fi 0, stiind ca un miloc de transport are durata de utilizare de 4-6 ani? Daca e 0 inregistrez achizitia mijlocului de transport si in final 6811=2813 pe aceeasi suma?Sau trebuie sa o iau de la inceput cu amortizarea 4-6 ani? Sper ca ma puteti ajuta, va rog, cu un raspuns.
O zi buna
Puteti apela la o comisie tehnica de specialitate care sa evalueze mijlocul fix.Astfel in baza documentelor eliberate de comisie veti proceda la inregistrarea in contabilitate.
Daca nu faceti acest lucru,atunci veti folosi catalogul mijloacelor fixe si incadrati la durata cea mai mica permisa.
Inteleg ca nu e corect sa se considere ca s-a amortizat total, desi are o vechime mai mare de 6 ani.Ok multumesc de raspuns.