avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare mijloc fix

Buna ziua,am si eu o intrebare.O firma achizitionaza o masina de transport la voaloarea de 20500 ron.Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in contabilitate cu amortizarea.Pe ce perioada se face amortizarea si cu ce conturi trebuie lucrat.
Va multumesc si pentru raspunsul la o alta intrebare care am postato pe forum.
Cel mai recent răspuns: paulpaul , utilizator 14:48, 9 Decembrie 2009
puteti da si alte detalii(transport persoane sau transport marfa)?
Transport marfa extern-intern.Va multumesc.
1.autocamioane si autocamionete cu platforma fixa,autofurgonete,autofurgoane si autodube de capacitate pana la 4.5 t exclusiv:4-6 ani;
2.autocamioane,autodube si autofurgoane cu platforma fixa,cu capacitatea de si peste 4.5 t:4-8 ani;
3.autocamioane cu platforma basculanta si dumpere:4-6 ani;
4.autotractoare si autotractoare cu sa:4-8 ani;

inregistrarea contabila lunara:6811=2813

eventual lasati-mi o adresa de mail sa va trimit catalogul mijloacelor fixe si durata normala de functionare


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate masina VeresBogdan VeresBogdan Pe cati ani se poate deduce ca si cheltuiala o masina cumparate de persona fizica autorizata(P.F.A)????? (vezi toată discuția)
Amortizarea unui camion morar dorina morar dorina buna seara, va rog sa imi explicati cum se amortizeaza un camion, mentionez ca am o intreprindere individuala. multumesc. (vezi toată discuția)
Amortizare mijloc de transport second rominaduca rominaduca Buna. Firma la care lucrez a achizitionat in luna mai 2011, un mijloc de transport second hand cu vechime de 11 ani. Nu am nici o situatie contabila privind ... (vezi toată discuția)