Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amortizare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amortizare mijloc fix

Buna ziua,am si eu o intrebare.O firma achizitionaza o masina de transport la voaloarea de 20500 ron.Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in contabilitate cu amortizarea.Pe ce perioada se face amortizarea si cu ce conturi trebuie lucrat.
Va multumesc si pentru raspunsul la o alta intrebare care am postato pe forum.
puteti da si alte detalii(transport persoane sau transport marfa)?
Transport marfa extern-intern.Va multumesc.
1.autocamioane si autocamionete cu platforma fixa,autofurgonete,autofurgoane si autodube de capacitate pana la 4.5 t exclusiv:4-6 ani;
2.autocamioane,autodube si autofurgoane cu platforma fixa,cu capacitatea de si peste 4.5 t:4-8 ani;
3.autocamioane cu platforma basculanta si dumpere:4-6 ani;
4.autotractoare si autotractoare cu sa:4-8 ani;

inregistrarea contabila lunara:6811=2813

eventual lasati-mi o adresa de mail sa va trimit catalogul mijloacelor fixe si durata normala de functionare