Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Depunerea actelor pentru somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Depunerea actelor pentru somaj

In perioada 09 iunie-o7 iulie 2011 sunt in preaviz( concediere pe motive care nu tin de persoana mea-restructurare) ;
- din ce data pot depune actele pentru obtinere somaj?
-din ce data mi se cuvine indemnizatia de somaj?
-preavizul se suspenda daca contest in instanta decizia de concediere?
dreptaciul a scris:

In perioada 09 iunie-o7 iulie 2011 sunt in preaviz( concediere pe motive care nu tin de persoana mea-restructurare) ;
- din ce data pot depune actele pentru obtinere somaj?
-din ce data mi se cuvine indemnizatia de somaj?
-preavizul se suspenda daca contest in instanta decizia de concediere?

Incepand cu data de 08.07 sunteti liber de contract..... in aceste conditii daca la acea data veti fi in posesia tuturor actelor (ceea ce nu prea cred) va puteti duce sa depuneti dosarul. In cazul in care depuneti dosarul in termen de 10 zile de la data incetarii raporturilor de munca veti primi somajul incepand cu ziua imediat urmatoare incetarii raporturilor de munca, dar daca depasiti termenul de 10 zile veti primi somajul incepand cu data depunerii.
Actele ce trebuie depuse la somaj sunt:
1. Actul de identitate, in original si copie;
2. Actele de studii si de calificare,in original si copie;
3. Adeverinta medicala din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
4. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare.
5.Adeverinta de stagiu eliberata de angajator, in care sunt trecute ultimele 12 luni
6.Carnetul de munca in copie (sa aveti si originalul la dvs.)
Mult succes!
Preavizul nu are cum sa se suspende pe perioada derularii procesului pentru ca dvs. nu puteti contesta scrisoarea de preavizare ci decizia de concediere care se emite dupa perioada de preaviz.
Am primit deja decizia de concediere in care este precizata si perioada de preaviz.Este cumva ilegal?Trebuia sa primesc decizia dupa expirarea preavizului?
1. Este foarte bine si legal cum a procedat angajatorul.
2. Dvs. contestati decizia de concediere dar preavizul isi urmeaza cursul.
3. Procesul oricum nu se termina pana la data concedierii dvs.