Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Amortizare cabinet avocat-urgent!!!
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Amortizare cabinet avocat-urgent!!!

Sunt uşor confuz în lipsa unor prevederi fiscale limpezi.
Speţă: în 2005 am achiziţionat pe cabinet de avocat 2 autoturisme noi, unul cash iar celălalt în leasing. Din 2005 până în prezent am avut permanent stagiari, cu care am încheiat contracte de colaborare înregistrate la Barou.
Controlul fiscal îmi spune că pot amortiza doar un singur autoturism, deşi, repet, permament al doilea vehicul a fost utilizat de stagiari, în respectarea obligaţiei contractuale a avocatului îndrumător de a "pune la dispoziţia Colaboratorului spaţiul de lucru, dotările şi logistica pentru desfăşurarea activităţii..." Altfel spus, vehiculul cu pricina a fost folosit exclusiv în cadrul activităţilor profesionale avocaţiale, de persoane având calitatea de avocaţi colaboratori .
Textul de la art. 21, alin. 3, lit. n din Codul Fiscal îmi pare destul echivoc în legătură cu situaţia celor cu profesii liberale. ( "cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu funcţii de conducere şi de administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuţii. "). Am consultat câţiva inspectori fiscali, dar părerile se bat cap în cap.

Sugestii???

Mulţumesc anticipat....rămân profund îndatorat celui care mă luminează de-a binelea...

iar topicul era Amortizare CABINET de avocat, nu cainet, cum, greşit, am postat iniţial...#-o
Dinga Claudiu, Avocat
Multumesc frumos pentru ajutor! Sper sa mearga!
nu sunt deductibile, imi amintesc ca am citit undeva uncaz identic avocat si au fost recalculate in urma controlului, daca gasesc va informez.
Orice informatie e binevenita. Multumesc!!!:">