Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

Buna ziua!
Incepand cu data de 16 noiembrie 2010, am intrat in dreptul indemnizatiei de crestere a copilului pana la 2 ani, cu un cuantum de 600 lei. Intrebarea mea este urmatoarea: puteam alege intre valoarea indemnizatiei de 600 lei si a primi 85 % din salariu, sau aceasta din urma nu mai era valabila in aceasta perioada? Mentionez ca am nascu pe data de 2 octombrie 2010
Va multumesc
Deoarece ati nascut pana la data de 01.01.2011, sunteti beneficiara prevederilor OUG 148/2005 modificata.
Astfel, la art. 1 spune:
Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
Deci, puteati opta pentru una din cele doua variante.
1. Daca ati dus adeverinta cu veniturile pe cele 12 luni premergatoare nasterii Agentia Judeteana de Prestatii Sociale (AJPS) a calculat si daca media veniturilor a fost mai mica de 600 lei atunci vi s-a acordat 600 lei.
2. Daca dvs. stiti ca aceasta medie este mai mare atunci faceti o sesizare la AJPS sa vi se spuna cum s-a calculat indemnizatie si daca aveti dreptate vi se va acorda o noua indemnizatie si veti primi si diferenta pe lunile anterioare.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Cristinaancarusu a scris:

Buna ziua!
Incepand cu data de 16 noiembrie 2010, am intrat in dreptul indemnizatiei de crestere a copilului pana la 2 ani, cu un cuantum de 600 lei. Intrebarea mea este urmatoarea: puteam alege intre valoarea indemnizatiei de 600 lei si a primi 85 % din salariu, sau aceasta din urma nu mai era valabila in aceasta perioada? Mentionez ca am nascu pe data de 2 octombrie 2010
Va multumesc

Se putea alege varianta cu 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
Insa de la 01.01.2011, indemnizatia CCC pentru persoanle ai caror copii s-au nascut inainte de 01.01.2011 este de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.