avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere al II lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere al II lea copil

Buna ziua. Am si eu o nelamurire. In 03.08.2007, am nascut primul copil, iar pana in 01.01.2009 am avut o indemnizatie de 600 lei. Din 01.01.2009 am avut o indemnizatie de 85% din veniturile realizate anterior nasterii copilului. In momentul de fata sunt in crestere copil pana la 3 ani, cf legii. In decembrie 2009 sau ianuarie 2010 urmeaza sa nasc al 2 lea copil. Intrebarea mea este. ce indemnizatie voi lua? Tot 85% din veniturile realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii celui de al 2 lea copil (respectiv 85% din indemnizatia care o iau in prezent) sau voi lua 600 lei? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 17:31, 20 August 2009
In OUG nr.148/2005 modificata si actualizata, Art. 1, legiuitorul spune "...precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei." Asadar, 85% din media veniturilor pe care le realizati in ultimele 12 luni anterioare nasterii celui de-al 2-lea copil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil Cristinaancarusu Cristinaancarusu Buna ziua! Incepand cu data de 16 noiembrie 2010, am intrat in dreptul indemnizatiei de crestere a copilului pana la 2 ani, cu un cuantum de 600 lei. ... (vezi toată discuția)
Ccc robitza78 robitza78 sunt cadru militar si s-ar putea sa intru in concediu de crestere copil,si vreau sa stiu daca are cineva idee cam cati bani as lua.la noi militarii am inteles ... (vezi toată discuția)
Cuantumul indemnizatiei ccc drov drov Care este suma ce mi se va acorda ca indemnizatie pentru cresterea copilului la un venit net de 5572 lei realizat in ultimele 12 luni inaintea nasterii. (vezi toată discuția)