Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere al II lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere al II lea copil

Buna ziua. Am si eu o nelamurire. In 03.08.2007, am nascut primul copil, iar pana in 01.01.2009 am avut o indemnizatie de 600 lei. Din 01.01.2009 am avut o indemnizatie de 85% din veniturile realizate anterior nasterii copilului. In momentul de fata sunt in crestere copil pana la 3 ani, cf legii. In decembrie 2009 sau ianuarie 2010 urmeaza sa nasc al 2 lea copil. Intrebarea mea este. ce indemnizatie voi lua? Tot 85% din veniturile realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii celui de al 2 lea copil (respectiv 85% din indemnizatia care o iau in prezent) sau voi lua 600 lei? Va multumesc.
In OUG nr.148/2005 modificata si actualizata, Art. 1, legiuitorul spune "...precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei." Asadar, 85% din media veniturilor pe care le realizati in ultimele 12 luni anterioare nasterii celui de-al 2-lea copil.