Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procura data in timpul procedurii de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procura data in timpul procedurii de divort

Buna ziua
doresc sa cumpar un teren cumparat ca bun comun iar vanzatorul are procura de la fosta sotie data in timpul procedurii de divort pentru vanzare
afecteaza intr-un fel actul de vanzare cumparare daca mandatul nu a fost revocat si nu s-a facut partajul bunurilor comune?
Buna ziua,

fiind vorba despre o vanzare care are o valoare substantiala, nu mi-as asuma riscul sa cumpar acest teren in conditiile in care sotii sunt angrenati intr-un dosar de divort.

Chiar daca se poate sustine ca procura isi pastreaza valabilitatea, eu as insista sa fie prezenta si sotia la notariatul unde se va face vanzarea.
Altfel, va asumati riscul sa va treziti cu un proces in constatarea nulitatii vanzarii si nu este de dorit asa ceva.

Cu stima,
Avocat Costi Boncu
care ar putea fi riscurile din moment ce mandatul special a fost dat in timpul procedurii? mai ales ca eu sunt cumparator de buna credinta!
intr-adevar sunteti un cumparator de buna credinta dar practica judiciara nu este unitara cu privire la solutiile date in aceasta speta a dvs.
cu alte cuvinte celalalt sot poate introduce cerere de chemare in judecata pentru anularea contractului de V-C iar instanta o poate admite.
in aceste conditii e o vanzare cu un minim de risc, dar daca e o afacere buna.....
cel mai bine ar fi ca fosta sotie sa ii dea o o noua procura de vanzare fostului sot.
nu.
cel mai bine ar fi ca sotii (fostii soti daca hotararea de divort e definitiva si irevocabila) sa se prezinte la notar pentru incheierea actului.