Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fosta sotie poate vinde teren cu procura de la fostul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fosta sotie poate vinde teren cu procura de la fostul sot?

Am o nelamurire. Vreau sa cumpoar un teren. Acesta a fost cumparat de o persoana care intre timp a divortat. In actul de proprietate apare numele acestei persoane nu si cel al fostei sotii. Cu procura, aceasta persoana, poate imputernicii fosta sotie sa se ocupa de vanzarea terenului. Ea are puteri depline, de exemplu de a negocia pretul?
Din ce ati postat d-voastra, e greu de dat un raspuns exact. De pilda, terenul a fost cumparat in timpul casatoriei, a fost cumparat din bani proprii, a fost cumparat inainte de incheierea casatoriei, a fost mostenit ? Si mai sunt situatii. In principiu da, dar depinde de intinderea imputernicirii, adica depinde de ceea ce scrie in procura.Rugati persoana sa va faca o copie dupa procura si cu copia mergeti la un cabinet notarial/ de avocatura si notarul/avocatul va va lamuri. Nu va hazardati sa dati avans,sa semnati vreun act (precontract/contract) fara a fi consultat un notar/avocat !
DlGoe, utilizator
Da, persoana poate imputernici fosta sotie sa vanda terenul prin procura autentica (la notar). Limitele mandatului sunt trecute in procura.... sa negocieze, sa vanda, sa incaseze banii in numele proprietarului, etc.