Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general obligativitate angajare economist
Discuție deschisă în Contabilitate în general

obligativitate angajare economist

Buna ziua,

este obligatoriu ca o firma sa aiba angajat economist pe firma?

multumesc
Pai depinde ce doriti sa faca?
firma are activitati diverse inchirieri, vanzari cu amanuntul, etc, iar intrebarea mea este daca este vreo lege care sa impuna angajarea unui economist sau se pot trece pe declaratii si balanta doar numele administratorului.

multumesc
Ca sa inteleg dumneavoastra doriti rezolvarea problemei existentei unui contalil. Pentru realizarea contabilitatii primare si chiar pana la balanta lunara, completare declaratii, state, etc. nu e nevoie de angajare contabil sau economist, adica nu e obligatoriu. Daca va pricepeti sa faceti astea din practica, de pe la cursuri de scurta durata sau de pe net , atunci e chiar bine. Pe toate aceste acte va semna administratorul ca reprezentant legal al firmei.
Poblema e la bilant, dar pentru asta peteti incheia un contract de prestari servicii cu un contabil autorizat membru ceccar sau chiar cu un economist pfa, daca va incadrati cu cifra de afaceri sub 35 000 euroi.
george_neagu a scris:

Ca sa inteleg dumneavoastra doriti rezolvarea problemei existentei unui contalil. Pentru realizarea contabilitatii primare si chiar pana la balanta lunara, completare declaratii, state, etc. nu e nevoie de angajare contabil sau economist, adica nu e obligatoriu. Daca va pricepeti sa faceti astea din practica, de pe la cursuri de scurta durata sau de pe net , atunci e chiar bine. Pe toate aceste acte va semna administratorul ca reprezentant legal al firmei.
Poblema e la bilant, dar pentru asta peteti incheia un contract de prestari servicii cu un contabil autorizat membru ceccar sau chiar cu un economist pfa, daca va incadrati cu cifra de afaceri sub 35 000 euroi.

Daca firma are cifra de afaceri sub 35.000 euro,e obligatoriu sa apara semnatura unui expert contabil sau poate sa semneze si administratorul firmei?
Acest bilant se depune anual sau semestrial?
Daca firma a avut la sfarsitul anului trecut o cifra de afaceri sub 35.000 de euro nu se depune raportarea semestriala la 30.06.2011. Se depun numai situatiile financiare la 31.12.2011.
www.avocatnet.ro/content/art...

Raportările contabile se completează si se semneaza de catre:
- directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție, potrivit legii;
- persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.

Prin altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție se înțelege orice persoană angajată, potrivit legii, care îndeplinește condițiile prevăzute de Legea nr. 82/1991, republicată.