Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pronuntare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

pronuntare

Pe data de 3 iunie am avut ultimul proces pentru divort cu minori si a ramas in pronuntare.Sotul nu s-a prezentat la nici un termen si fetita locuieste cu mine.Cum va fi vazut de catre judecatoare faptul ca nu s-a prezentat desi a fost citat?Dupa cat timp voi afla ce a hotarat judecatoarea si dupa cat timp va fi hotararea definitiva si irevocabila?
solutia o puteti vedea pe portalul judecatoriei sau mergeti la arhiva si vedeti in condica.
Pe portal nu este inca data solutia,probabil la arhiva.Dar daca ar fi ceva la arhiva nu m-ar fi anuntat avocata?
Instanta se pronunta in ziua in care a ramas in pronuntare, iar solutia se poate lectura practic in ziua urmatoare in condica de sedinta.
In situatia in care instanta amana pronuntarea, tot in aceeasi condica ,instanta stabileste data in care amana pronuntarea.
Cu alte cuvinte, pana la aceasta data trebuia sa aflati care este situatia- pronuntarea sau pronuntare amanata in data x.
Hotararea instantei dupa redactare se comunica partilor.
De la comunicare va curge termenul de apel care este de 30 de zile.
Daca niciuna dintre parti nu declara apel, atunci puteti legaliza hotararea cu mentiunea definitiva si irevocabila.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc pentru raspuns.Luni voi afla ce a decis judecatoarea.Va voi tine la curent.