Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cat timp se poate circula in Romania cu masina cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cat timp se poate circula in Romania cu masina cu numere valabile din UE?

cat timp se poate circula in Romania cu o masina inmatriculata Franta,Italia,Anglia deci cu numere valabile,neradiata,de la data intrarii in tara pe o parte si de la data cumpararii de cetateanul roman pe de alta parte apoi ce acte stau la baza unui contract de vanzare cumparare in situatia data?multumesc
Incercati sa intrebati direct si vreun politist sau avocat, daca va poate indica legile sau ordonantele, asa pentru cultura d-voastra generala, fara sa spuneti ca sunteti in aceasta situatie. Poate aveti noroc si aflati care este ultima hotarare legala.
Nu am gasit in legislatia rutiera romaneasca nicio prevedere privind obligativitatea inmatricularii temporare sau defintive in Romania a unui autovehicul care este deja inmatriculat in alta tara si care este folosit in Romania o perioada mai indelungata (peste 90 de zile). O asemenea prevedere ar trebui introdusa urgent in legislatia rutiera din Romania. Peentru un autovehicul inmatriculat in Germania, de exemplu, taxele si impozitele se platesc in Germania, dar efectele utilizarii autovehiculului (uzura carosabil, poluare, etc) se simt In Romania, fara ca statul roman sa incaseze vreun ban.
cioan a scris:

Nu am gasit in legislatia rutiera romaneasca nicio prevedere privind obligativitatea inmatricularii temporare sau defintive in Romania a unui autovehicul care este deja inmatriculat in alta tara si care este folosit in Romania o perioada mai indelungata (peste 90 de zile). O asemenea prevedere ar trebui introdusa urgent in legislatia rutiera din Romania. Peentru un autovehicul inmatriculat in Germania, de exemplu, taxele si impozitele se platesc in Germania, dar efectele utilizarii autovehiculului (uzura carosabil, poluare, etc) se simt In Romania, fara ca statul roman sa incaseze vreun ban.

Deci cel putin un raspuns clar.
D-le cioan aveti perfecta dreptate, legea ar trebui modificata in Ro.
In UE si nu numai, exact asta prevede legea (in cazul persoanelor fizice): inmatricularea (temporara) in sensul ca nu apare obligativitatea platilor taxelor vamale, TVA, ci doarplata impozitului si a asigurarii RCA.
Dar trebuie modificata nu doar legea aceasta ci si aberatele taxe de inmatriculare din RO. Nicaieri nu exista asa ceva.
Se poate circula cu numere de ANGLIA IN ROMÂNIA ?
Doar 90 de zile.

Mecanic Auto a scris:

Se poate circula cu numere de ANGLIA IN ROMÂNIA ?