Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia copilului

Sotul are custodia copilului, cum poate scoate copilul din tara?
Daca minorul este incredintat dumnealui prin hotarare definitiva si irevocabila, nu-i mai trebuie ptr copil decat pasaport.
Aveti dreptate,, nu are nevoie decat de pasaport,,Dar problema este pasaportul.!! ca sa-i faca pasaport minorului este nevoie de consintamantul ambilor parinti, indiferent daca sun casatoriti, concubinaj sau divortati. Cunosc acest fapt din experenta propie..:(
Parintele care are incredintat minorul prin hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila poate sa plece din tara insotit de minor fara acordul celuilalt parinte, avand asupra sa hotararea prin care minorul i-a fost incredintat in original si pasaport pentru minor.
Pentru pasaport minorului, de asemenea nu are nevoie de acordul celuilalt parinte, fiind suficienta hotararea de incredintare si acordul reprezentatului legal, respectiv a tatalui in acest caz, consimtamant dat in fata lucratorului de pasapoarte.
Pentru eliberarea unui pasaport individual unui minor sunt necesare.
-cererea tip si anexa (cartonas);
-certificatul de nastere, in original si copie ;
-actul de identitate al reprezentantului legal in original si copie;
-consimtamantul reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
-documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
-hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie.