Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... martor proces penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

martor proces penal

Salut!
Sunt citat ca martor pentru Fond-furtul calificat intr-o alta localitate decat cea in care locuiesc acum. Intrebarea mea este daca cheltuiala cu transportul pana la acea localitate trebuie suportata de catre partea vatamata sau nu ? Cum se procedeaza?
Multumesc anticipat.
E suportata de catre inculpat.
Cand depuneti marturie, solicitati cheltuielile de deplasare instantei.
Martorul are dreptul la restituirea cheltuielilor de transport,intretinere,locuinta si altor cheltuieli necesare prilejuite de chemarea in proces.Aceste sume se platesc pe baza dispozitiilor luate de organul care a dispus chemarea si in fata caruia s-a prezentat martorul din fondul cheltuielilor judiciare special alocat,imediat dupa infatisare potrivit art.190 CPP.
Sa aveti pregatita cererea prin care solicitati cheltuielile cu transportul, si dovada cheltuielilor: biletul, ca exemplu...

Art. 190 cod procedura penala:
Martorul, expertul si interpretul chemati de organul de urmarire penala ori de instanta de judecata au dreptul la restituirea cheltuielilor de transport, intretinere, locuinta si altor cheltuieli necesare, prilejuite de chemarea lor.
[...]
Sumele acordate potrivit alin. 1, 3 si 4 se platesc pe baza dispozitiilor luate de organul care a dispus chemarea si in fatza caruia s-a prezentat martorul, expertul sau interpretul, din fondul cheltuielilor judiciare special alocat. Aceste sume se platesc martorului imediat dupa infatisare [...]