Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime obligatoriu?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime obligatoriu?

buna ziua,

as vrea sa stiu daca sunt obligata sa acord spor de vechime la un salariat pe care vreau sa-l angajez cu 670 lei si are vechime in alte unitati de 10 ani.

multumesc
In principiu , se acorda sporul de vechime in munca , daca in c.i.m. , in c.c.m. aplicabil angajtorului sau in R.I. nu este prevazut ca este inclus in salariul de baza.
Practica ultimilor ani, a inclus sporul de vechime in salariul de baza.
Acordarea sporului de vechime in munca este la dispozitia angajatorului.
Acum trebuie sa diferentiem situatiile specifice fiecarei societati de productie:
-daca este o soc. care a aplicat acordarea spor vechime 5-25 %, acest lucru fiind stipulat in Regulamentul de organizare si functionare intern, aceasta v-a plati sporul, spor care este la dispozitia angajatorului.
-plata sporului se va regasi si in CIM al angajatului, cu art. special din CCM al societatii.
-sporul, poate fi inclus in salariul tarifar de incadrare (se practica astazi pe scara larga).
Decizia da a acorda sau nu este la liberul arbitru al angajatorului.
daca acord sal minim de 670 lei, pot spune ca acel salar contine si sporul de vechime?
670 lei, este salariul minim pe economie si se da de regula la necalificati sau debutanti pe perioada de proba.
Aveti ROF in societate ? ce se stipuleaza la capitolul vechime in munca, daca exista ?
Dar CIM ?, exista o clauza cu privire la vechimea in munca?
Salariatul a semnat CIM, altfel nu putea sa se prezinte la lucru.
Problema tine de dvs., dar in 670 lei nu puteti sustine ca este inclus si sporul de vechime. Salariatul dvs. cu 10 ani vechime ar trebui sa beneficieze de 10% spor vechime, acest spor introdus in salarul de baza, rezulta un salar =737 lei.
Acum studiez legislatia, inca nu am facut angajarea, dar trebuie sa angajez un lucrator(mecanic agricol), care a acumulat 10 ani vechime in alte locuri de munca.
In contractul colectiv de munca 2011-2014 spune ca:

ART.41. - (1) Părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare să acţioneze pentru includerea unor sporuri în salariul de bază, care să reprezinte retributia pentru munca prestată şi condiţiile de la locul de muncă, astfel încât salariul de bază să aibă pondere majoritară în salariu.
(2) Sporurile se acordă numai la locurile de muncă unde acestea nu sunt cuprinse în salariul de bază.
(3) Sporurile minime ce se acordă în condiţiile prezentului contract sunt:
a) pentru condiţii deosebite de munca, grele, periculoase sau penibile, 10% din salariul de bază;
b) pentru condiţii nocive de muncă, 10% din salariul minim negociat la nivel de unitate;
c) pentru orele suplimentare şi pentru orele lucrate în zilele libere şi in zilele de sărbători legale ce nu au fost compensate corespunzator cu ore libere platite se acordă un spor de 100% din salariul de bază;
d) pentru vechime în muncă, minimum 5% pentru 3 ani vechime şi maximum
25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de bază;

Trebuie respectat acest CCM, chiar daca ca Intreprindere Individuala nu voi avea decat un singur salariat?
Voi incheia CIM cu salariatul.
E gresit daca acord doar 5% spor de vechime?
Nu scrie clar in CCM ca pt 10 ani vechime trebuie sa acord 10 % spor vechime.