Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VANZARE IMOBIL CU UN SIMPLU ACORD TELEFONIC
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VANZARE IMOBIL CU UN SIMPLU ACORD TELEFONIC

Buna sera, am si eu inca o intrebare : un avocat public poate sa vanda un apartament numai cu un simplu acord telefonic? Eu am dat procura pentru vanzarea unui apartament ori mandatarul a vandut apartamentul numai cu un sfert din pretul inscris pe procura. Pe cererea data notarului, mandatarul a mentionat si semnat "ca a avut acordul (meu) telefonic"Nici o conditie inscrisa in procura nu a fost respectata. Puteti sa mi dati un sfat in demersurile pe care trebuie sa le fac?

Multumesc anticipat.
Un mandatar, fie el si avocat, nu putea sa vanda un imobil doar printr-un acord telefonic, cum spuneti dvs. Ar trebui sa vedem si noi ce scrie in procura, pentru a va spune parerea noastra.
Notarul nu avea cum să încheie un contract în numele dv. cu mandatarul a cărui procură prevedea alte clauze decât cele pe care le-a îndeplinit madatarul dv.
În primul rând atacaţi actul de vânzare-cumpărare solicitând nulitatea absolută pentru lipsa consimţământului prin depăşirea puterilor date mandatarului, şi notaţi repede în cf acest litigiu. Angajaţi repede un avocat pentru redactarea acţiunii şi pentru demararea procedurilor. Fiecare minut contează, timpul curgând în defavoarea dv. deoarece actualul proprietar îl poate vinde la rândul său unui cumpărător de bună credinţă şi chiar dacă veţi obţine anularea contractului nu veţi mai putea obţine imobilul ci doar un drept de creanţă...
De asemenea, faceţi o plângere penală împotriva mandatarului. ;)
tobescu a scris:

Buna sera, am si eu inca o intrebare : un avocat public poate sa vanda un apartament numai cu un simplu acord telefonic? Eu am dat procura pentru vanzarea unui apartament ori mandatarul a vandut apartamentul numai cu un sfert din pretul inscris pe procura. Pe cererea data notarului, mandatarul a mentionat si semnat "ca a avut acordul (meu) telefonic"Nici o conditie inscrisa in procura nu a fost respectata. Puteti sa mi dati un sfat in demersurile pe care trebuie sa le fac?

Multumesc anticipat.

In primul rand ar trebui sa consultati un avocat care sa inteleaga concret ceea ce s-a intamplat.
Ceea ce spuneti nu este posibil.
Daca ceea ce spuneti este adevarat trebuie sa deschideti de urgenta un proces.

avocat Claudiu Lascoschi
Stimata doamna, va multumesc pentru raspunsul Dvs. As vrea sa va spun ca am primit o scrisoare de la Uniunea Nationala a Notarilor Publici din Romania in care scrie : "In cererea adresata notarului public de catre mandatarul vanzatoarelor.....PM si cumparatorul.... prin care se solicita autentificarea acestui contract, apare urmatoarea mentiune "Am acordul telefonic al matusii mele....., ca pretul vanzarii sa fie de...........lei, din care dansa va primi .........USD, mentiune care a fost semnata3
E mai mult decat indicat sa mergeti la un avocat care sa vada actele si sa decida concret ceea ce trebuie facut.
Cautati un avocat in localitatea dvs.

avocat Claudiu Lascoschi