Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... contract de munca-perioada nedeterminata- sursa ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

contract de munca-perioada nedeterminata- sursa fonduri europene

buna ziua !ar pute spune si mie cineva ce fel de contract pot incheia cu angajatii ,ca sa ii platesc doar pentru cat muncesc!momentan le ofer un salariu fix printr-un contract individual de munca pe perioada nedeterminata. deci doresc un contract in care sa la ofer doar pentru cat muncesc deoarece acesti avand un salariu fix nu isi fac traba. va multumesc si astept raspunsuri
Solutia e sa schimbati oamenii nu modul de salarizare. Si atentie ca aveti acolo un buget prevazut pentru salarizare si un tip de relatie pe care ati spus de la inceput ca-l veti avea cu salariatii, adica contractul individual de munca pe perioada nedeterminata, cu un anumit venit salarial.
o solutie ar fi sa lucrati cu contract de colaborare. Respectiv trebuie sa va convingeti angajatii sa isi faca PFA si faceti contract cu ei. Dar cum spunea si George, problema nu este modul de salarizare ci oamenii. Eu personal nu as lucra cu solutia pe care ti-am propus-o dar poate ei vor fi de acord.
Visarex a scris:

o solutie ar fi sa lucrati cu contract de colaborare. Respectiv trebuie sa va convingeti angajatii sa isi faca PFA si faceti contract cu ei.

Aceasta nu este o solutie buna, pentru ca foarte usor ANAF poate reincadra activitatea ca fiind "dependenta" si se vor taxa la fel ca si salariile.

Forma de plata care este direct legata de rezultatele muncii prestate imbraca forma unui contract de comision sau de mandat. Dar se aplica in acel domeniu economic unde activitatea este de asa natura incat sa permita un astfel de contract: vanzari directe, reprezentare pe teren, etc.

Partea cu plata din fonduri europene din intrebarea originala n-am inteles-o. Daca e cumva vorba de un proiect prin POSDRU, mutati-va gandul de la alta forma de plata decat contractul de munca. Nu aveti cum.
Depinde cum a fost fundamentata plata in cadrul bugetului propus. Daca s-a stipulat la capitolul "onorarii", atunci nu trebuie incheiat contract de munca, poate fi incheiata o conventie civila.