Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pareri despre tura de 24 cu 48/72
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pareri despre tura de 24 cu 48/72

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti care este parerea dvs privind programul de lucru 24 ore cu liber 48 sau 72 ore.
Codul Muncii, Art. 115
(1)Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore.
(2)Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.
Eu cred ca prin acest articol durata zilnică a timpului de muncă este limitata la maximum 12 ore. In practica stiu ca lucrurile stau altfel.
In conditiile actualului Cod al muncii, adoptat prin Legea nr. 53/2003, nu mai este permis ca durata zilei de munca sa depaseasca 12 ore pe zi.
Astfel, art. 115/2 din acest act normativ, stabileste durata maxima a zilei de lucru la 12 ore, urmata de o perioada de repaus de cel putin 24 de ore.
In cazul efectuarii unui control, inspectorii de munca ar sesiza imediat acest aspect si ar emite o masura legala de respectare a dispozitiilor Codului muncii.
Arel a scris:

In conditiile actualului Cod al muncii, adoptat prin Legea nr. 53/2003, nu mai este permis ca durata zilei de munca sa depaseasca 12 ore pe zi.
Astfel, art. 115/2 din acest act normativ, stabileste durata maxima a zilei de lucru la 12 ore, urmata de o perioada de repaus de cel putin 24 de ore.
In cazul efectuarii unui control, inspectorii de munca ar sesiza imediat acest aspect si ar emite o masura legala de respectare a dispozitiilor Codului muncii.

Asa vad si eu lucrurile, dar e o situatie cu care ma intalnesc foarte, foarte rar si m-am gandit ca o parere in plus niciodata nu strica.
Multumesc.
Buna ziua,
Referitor la acest articol, am un prieten care recent sa angajat la o firma de paza cu program 24/48. De aproximativ 2 saptamini il tot aud ca lucreaza 24/24 motiv lipsesc oameni deasemenea nimic la salar. Este acest lucru legal ? Si daca o fost o intelegere orala intre angajat si angajator ce compensatii ar trebuii sa dea angajatorul ?
Nu este legal o astfel de tura .. compensatii ar insemna plata orelor suplimentare sau compensarea lor cu ore libere platite corespunzator duratei lucrate...